Zdravotnícki pracovníci trvajú na 25-percentnej valorizácii tarifných miezd. Podľa predsedu Slovenských lekárskych odborov pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Mariana Kollára nežiadajú nič dopredu a nič navyše, len to, čo mali dostať už v minulosti. Takúto valorizáciu riaditeľ FNsP Valerián Potičný odmieta.
"Ak sa nedokáže riaditeľ Potičný dohodnúť a zabezpečiť peniaze pre svojich zamestnancov, minister zdravotníctva Rudolf Zajac bude musieť z toho vyvodiť dôsledky, či riaditeľ hospodári tak, ako by nemal, eventuálne či nemá dostatok finančných prostriedkov. Myslím si, že to Potičný nikdy nesignalizoval." povedal pre TASR Kollár.
Na pondelkovom protestnom stretnutí zdravotníckych pracovníkov predniesli aj požiadavky zamestnancov FNsP. Títo žiadajú zastaviť transformáciu verejných zdravotníckych zariadení (ZZ) na akciové spoločnosti a okamžite primerane zvýšiť tarifné mzdy všetkým zdravotníckych pracovníkom. Ďalej žiadajú zabezpečiť dostupnosť zdravotníckych služieb každému pacientovi, ako aj chýbajúce zdroje do zdravotníctva zo štátneho rozpočtu.
"My chceme s vládou rokovať, dohodnúť sa, ale aj presadzovať svoje požiadavky. Ak vláda povie, že tie požiadavky nie sú oprávnené a ak to aj podloží pádnymi argumentmi a ak verejnosť a zdravotnícki pracovníci budú akceptovať, že tieto požiadavky nie sú primerané a akceptovateľné, vezmeme všetko späť. Ale ak to vláda neurobí, ona zoberie toho pacienta ako rukojemníka, pretože všetci vieme, v akej situácii sa nachádza zdravotníctvo a zdravotnícki pracovníci. Žiaľ na Slovensku platí, pokiaľ nekričíte, nepýtate a pokiaľ usilovne nebojujete za svoje práva a požiadavky, nikdy nedostanete nič zadarmo," povedal Kollár.
Poukázal na to, že situácia v SR je neštandardná. Nielenže sa znižuje životná úroveň, ale mení sa aj vzťah medzi lekárom a pacientom.
"Odmietame transformáciu zdravotníckych zariadení na obchodné spoločnosti. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti (ZS) nemôže byť v žiadnom prípade predmetom akéhokoľvek obchodu. Výsledkom poskytovania ZS by nemala byť tvorba zisku. Zdravotnícki pracovníci sa stali rukojemníkmi tejto vlády a tohto zdravotníckeho systému. Nepáči sa nám, aby sa pacienti nazývali klientmi. Odmietame aj to, aby výsledkom hospodárenie ZZ bol čistý zisk pre finančné skupiny," vyhlásil Kollár.
Autor článku: TASR