V roku 2006 bol celkový počet obyvateľov Slovenska zásobovaných pitnou vodou 4,653 milióna, čo predstavuje 86,3 percenta celkového počtu obyvateľov SR. Vyplýva to z Národnej správy o stave implementácie NEHAP III (t.j. Akčný plán pre životné prostredie a zdravie obyvateľov SR III) v SR, ktorou sa bude v stredu zaoberať vláda.
Zo správy je tiež zrejmé, že tento počet bol v roku 2005 ešte o 59.300 ľudí nižší. Prírastok zásobovaných obyvateľov v roku 2006 teda predstavoval jeden percentuálny bod. Ekonomicky oprávnené náklady na dodávku pitnej vody tak v roku 2006 činili 5,393 milióna Sk. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR má v tejto súvislosti za úlohu sledovať dosah na zdravie detskej populácie, ktorý vyplýva z poklesu spotreby pitnej vody u obyvateľov SR. Ten je spôsobený zvyšovaním jej cien. "V roku 2007 sa začal na ÚVZ SR realizovať projekt Zhodnotenie poklesu spotreby pitnej vody z verejných vodovodov a zdravotných dôsledkov, v ktorého rámci predpokladáme i sledovanie dopadov na zdravie detskej populácie," konštatuje sa v správe s tým, že na spoluprácu na projekte boli vybraté tie regionálne úrady, ktoré majú vo svojej pôsobnosti oblasti, kde sú na zásobovanie pitnou vodou využívané individuálne zdroje. Práve ich kvalita nevyhovuje požiadavkám na pitné vody.
"K využívaniu individuálnych zdrojov pristupujú obyvatelia v snahe znížiť spotrebu pitnej vody vzhľadom na zvyšovanie cien. Keďže najčastejším problémom v týchto zdrojoch sú dusičnany, projekt bude zameraný na zdravotné riziká zo zvýšeného užívania takejto vody i v dôsledku odpájania od verejných vodovodov a znižovania spotreby vody z verejných vodovodov," vysvetľuje Ministerstvo zdravotníctva SR ako predkladateľ národnej správy.
Na poskytovaní údajov sa zatiaľ podieľali regionálne ÚVZ Veľký Krtíš a Trenčín. Do projektu sa zapojili i ďalšie úrady, ktoré vo väčšine prípadov konštatovali na základe údajov získaných spoluprácou s vodárenskými spoločnosťami pokles spotreby pitnej vody. V súčasnosti však vzhľadom na nedostačujúce personálne obsadenie odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR sa v prácach na úlohe nepokračuje a realizácia pilotného projektu sa zrejme presunie na rok 2008.
Autor článku: TASR