Súčasťou vianočných sviatkov je aj slávnostné jedlo, nemalo by ho však byť viac ako znesieme. Často sa stáva, že rodinnú pohodu zamení návšteva zdravotníckeho zariadenia so žlčníkovým záchvatom, vysokým tlakom či rôznymi zažívacími ťažkosťami.
Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu konštatuje: "Bolo by vhodné vrátiť sa k zvyklostiam našich predkov, ktorí síce nevstávali od stola prejedení, ale s pocitom radosti, že sa stretli s najbližšími." Podľa Jurkovičovej je dôležitou súčasťou zdravej životosprávy aj zvládnutie typického predvianočného stresu a zhonu. "Je veľa ľudí, ktorí riešia stresové situácie konzumáciou nadmerného množstva jedla, najmä sladkostí," uviedla.
Na druhej strane však nie je vhodné ani dlhodobejšie predštedrovečerné hladovanie. Predovšetkým deťom by mali rodičia zabezpečiť pravidelný prísun stravy aj v tomto období. Aj počas Vianoc je možné zvoliť si zdravšiu a energeticky menej výdatnú stravu. Potrebné je ustriehnuť nielen množstvo, ale aj kvalitu a vzájomnú kombináciu pokrmov. "Pre všetkých bez ohľadu na aktuálny zdravotný stav či vek je vhodnejšie, ak počas Vianoc skonzumujeme čo najmenej tukov a cukrov," odporúča Jurkovičová.
Vo väčšine slovenských rodín je hlavným chodom štedrej večere kapustnica a vyprážaná ryba s majonézovým šalátom. Samotná kapusta je veľmi zdravá pre obsah vlákniny a vitamínu C. Odľahčená kapustnica, ktorá je pripravená bez klobásy a mastného údeného mäsa, zahustená zemiakom, je pre zdravie prospešnejšia. Taktiež namiesto nezdravého vyprážania na prepálenom oleji je podľa Jurkovičovej oveľa vhodnejšie pripraviť ryby iným zdravším spôsobom ako napríklad ugrilovať, upiecť, dusiť či variť. Aby šalát nebol ťažko stráviteľnou energetickou bombou, pripravený by mal byť s jogurtovým dressingom.
Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc sú aj koláčiky a rôzne zákusky, ktoré znamenajú nadmerný prísun tukov a nežiaducich rafinovaných cukrov. "Môžeme ich nahradiť čerstvým či sušeným ovocím, orechmi alebo semenami, či použiť pri ich pečení namiesto bielej celozrnnú múku," radí Jurkovičová. "Energetickú hodnotu zákuskov môžeme znížiť čiastočne aj tým, že namiesto vymastenia a vysypania plechu múkou použijeme papier alebo fóliu na pečenie."
Nevyhnutnou súčasťou zdravého stravovania a životosprávy je aj dostatok tekutín. Vhodné sú najmä nesladené ovocné alebo zeleninové šťavy, prípadne bylinkové alebo ovocné čaje. "Ak to s jedlom aj preženieme, je veľmi dobré odľahčiť organizmus aspoň krátkym očistným pôstom," hovorí Jana Jurkovičová. Najlepším liekom po prejedení sa je však pohybová aktivita, ktorá spaľuje nadbytočnú energiu, zlepšuje prekrvenie organizmu a činnosť srdcovocievneho systému.
Autor článku: TASR