Jedným zo spôsobov, ako sa chrániť pred prechladnutím a nákazami v zimnom období, v ktorom sa väčšina ľudí zdržiava v prekúrených interiéroch so suchým vzduchom uľahčujúcim šírenie a prežívanie vírusov, je aj otužovanie.
"Privykanie na náhle zmeny teploty bez ohrozenia zdravia zvyšuje pohotovosť krvných ciev rýchlo a pružne reagovať na pôsobenie chladu a vedie k lepšej ochrane pred infekciami z prechladnutia," vysvetľuje Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu. K otužovaniu patrí napríklad plávanie v lete vo voľnej prírode, častý pobyt vonku za každého počasia, studené alebo striedavé sprchy, ako aj časté vetranie a spánok pri otvorenom okne. Pre zdravých ľudí je výborným spôsobom otužovania návšteva sauny.
Imunitný systém človeka, ktorý chráni organizmus pred chorobami a nákazami, by si mal každý posilňovať po celý rok, predovšetkým však v zime, kedy pomáha prežiť chrípkové obdobie v zdraví. Na obranyschopnosť človeka vplývajú aj také faktory, ako je chlad, prudké zmeny teploty, nedostatok slnečného žiarenia a pohybu a v neposlednom rade nevhodná výživa. Práve výživa totiž prispieva k zachovaniu a k zvyšovaniu obranyschopnosti. "Ak v potrave dlhodobo chýbajú niektoré dôležité živiny, minerálne látky alebo vitamíny, znižuje sa schopnosť imunitného systému a stúpa náchylnosť na infekcie," upozorňuje Jurkovičová.
"Vstupnou bránou pre vírusy a baktérie, spôsobujúce chrípku, nádchu a iné ochorenia také typické pre zimné obdobie, sú sliznice horných dýchacích ciest," uviedla Jurkovičová. Aby lepšie odolávali náporu choroboplodných zárodkov, musia byť neustále vlhké. "A to dosiahneme dodržiavaním pitného režimu. Vo vykúrenom suchom vzduchu sa sliznice rýchlejšie vysušujú, preto piť tekutiny musíme aj vtedy, keď nepociťujeme smäd," zdôraznila.
Imunite neprospieva ani nadmerná záťaž stresmi, fajčenie, sedavý spôsob života, nadváha, obezita či nedostatok spánku. Naopak pravidelná a hlavne primeraná telesná aktivita, každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, zvládanie stresu a pokojný, harmonický život, dostatok spánku a celkový optimistický postoj k životu má priaznivé účinky na odolnosť organizmu.
Autor článku: TASR