Zdravotné poisťovne (ZP) budú musieť vrátiť prípadný zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému zdravotníctva. Prípadný kladný hospodársky výsledok vrátia do systému buď v roku, keď ho dosiahli, alebo v nasledujúcom roku. Povinnosť vrátiť zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému sa na ne bude prvýkrát vzťahovať v roku 2009 za hospodársky rok 2008. Vyplýva to z novely Zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá vstúpi do platnosti 1. januára 2008.
Poisťovne budú musieť kladný hospodársky výsledok použiť spôsobom, ktorý neohrozí dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Slobodne budú môcť zdravotné poisťovne nakladať so ziskom z komerčného zdravotného poistenia. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že po vrátení zdrojov z kladného hospodárskeho výsledku zdravotných poisťovní by do oblasti zdravotníctva malo prísť takmer 1,9 miliardy korún. MZ SR chcelo právnou normou zabrániť, aby sa verejné prostriedky stali objektom tvorby a rozdeľovania zisku v súkromnej sfére pre určitú skupinu akcionárov. ZP podľa rezortu zdravotníctva treba chápať ako inštitúciu, ktorá nemôže byť založená za účelom podnikania. Ministerstvo sa domnieva, že v tomto prípade nejde o zásah do vlastníckeho práva, keďže ZP si nemôžu v plnej miere uplatňovať nárok na prostriedky z povinného verejného zdravotného poistenia.
Novela zároveň upravuje maximálnu výšku výdavkov na správnu réžiu poisťovní zo štyroch na 3,5 percenta, čo by malo priniesť ročnú úsporu do 500 miliónov korún. Pôvodne sa mal znížiť objem finančných prostriedkov na prevádzku zo štyroch na tri percentá, prihliadlo sa však na plánované prijatie eura na Slovensku a informatizáciu zdravotníctva. Sadzba na prevádzkovú činnosť ZP klesla začiatkom tohto roka na štyri percentá. Spoločná zdravotná poisťovňa čerpala v roku 2006 na výdavky na správu 3,16 percenta, Všeobecná zdravotná poisťovňa 3,67 percenta, Sidéria 5,69 percenta, Apollo 6,04 percenta a Dôvera 9,13 percenta.
Zdravotné poisťovne si budú môcť so súhlasom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou previesť medzi sebou poistné kmene aj za finančnú úhradu. Novelu napadne finančná skupina Penta, ktorá je prostredníctvom holandskej spoločnosti HICEE stopercentným vlastníkom zdravotnej poisťovne Dôvera. Penta je presvedčená o tom, že uspeje v prvej fáze medzinárodného rozhodcovského konania. Teda že sa rozhodne o ich nároku na náhradu škody v súvislosti s novelou zákona o zdravotných poisťovniach. Skupina avizovala aj napadnutie novely na Generálnej prokuratúre SR kvôli jej možnej neústavnosti, ak GP rozhodne kladne, podá podnet na Ústavný súd SR.
Autor článku: TASR