Starostlivosť o kontaktné šošovky patrí medzi nevyhnutné úkony, ktoré musí každý nositeľ bezpodmienečne ovládať, aby predišiel možným komplikáciám vyplývajúcim z ich používania. Medzi najvážnejšie komplikácie, ktoré môžu pri nosení šošoviek vzniknúť patria rozličné infekcie. Podrobnejšie si ich rozoberieme v najbližšom článku. Na predchádzanie kontaminácie šošoviek mikrobiologickou kontamináciou nám slúžia rozličné prípravky a postupy.
V podstate sú určené požiadavky, ktoré musí spĺňať každý z týchto prípravkov a postupov. Rozdiely medzi nimi sú v detailoch, na základe ktorých Vám Váš kontaktológ odporučí najvhodnejší typ starostlivosti, v závislosti od režimu nosenia, typu kontaktných šošoviek či predchádzajúcich skúseností v tejto oblasti.
Najdôležitejšia funkcia, ktorú musí spĺňať každý roztok na kontaktné šošovky je funkcia dezinfekčná. V súčasnosti sa stretávame s dvomi najzákladnejšími spôsobmi dezinfekcie kontaktných šošoviek. Jednostupňová starostlivosť, zahŕňajúca všetky viacúčelové roztoky (typu all in one), je najpohodlnejšia a najrozšírenejšia starostlivosť súčasnosti. Dvojstupňová starostlivosť, ktorá je o niečo náročnejšia ale z hľadiska dezinfekcie účinnejšia metóda, je v súčasnosti menej rozšírená ale s tendenciou postupného rozširovania.
Medzi ďalšie požiadavky kladené na moderné roztoky patrí požiadavka na bezpečné uchovávanie šošoviek, čistenie štruktúry šošoviek od proteínových a lipidových usadenín a v súčasnosti aj rozšírená požiadavka zvlhčovania šošoviek. Moderné roztoky pre jednostupňovú starostlivosť spĺňajú všetky tieto požiadavky. Hlavnou zložkou týchto roztokov je fyziologický (izotonický) roztok ktorý slúži na uchovávanie a oplachovanie šošoviek. Ďalšou zložkou každého roztoku je látka na odbúravanie proteínových a lipidových usadenín z povrchu kontaktnej šošovky. Odbúraním týchto nánosov dôjde k uľahčeniu prístupu dezinfekčnej zložky roztoku k povrchu šošovky a tým k zvýšeniu jeho účinnosti. U dlhších intervalov výmeny sa k takémuto čisteniu používajú rozličné enzymatické tablety, avšak u kratších intervalov nie je ich použitie z hľadiska nižšieho stupňa zanesenia povrchu šošovky týmito usadeninami nutné. Avšak z tohto hľadiska sa aj u roztokov označených ako NO RUB (čiže bez trenia) odporúča pre mechanické narušenie proteínovej a lipidovej štruktúry na povrchu šošovky, túto pred samotným uložením do puzdra jemne mechanicky ošetriť. Zvlhčujúca látka, slúžiaca na zvýšenie lubrikácie šošovky, a tým aj zlepšenie jej znášanlivosti v náročnejších podmienkach ako sú napríklad klimatizované či zafajčené priestory. Medzi hlavné nevýhody tohto spôsobu starostlivosti o šošovky patrí najmä možný vznik precitlivelosti či neznášanlivosti na niektorú súčasť roztoku a taktiež nižšia dezinfekčná účinnosť na niektoré typy mikroorganizmov.
Z tohto hľadiska vystupujú ako účinnejšie dvojstupňové roztoky. Sú účinné prakticky na všetky typy mikroorganizmov, a sú určené aj pre nositeľov, ktorí sú citlivejší na niektoré zložky jednostupňových roztokov. Všetky tieto roztoky fungujú na báze peroxidu vodíka a jeho neutralizácie. Je to veľmi účinný spôsob dezinfekcie šošoviek a vzhľadom k neprítomnosti konzervačných látok nespôsobuje žiadne alergické reakcie. Vzhľadom na povahu peroxidu vodíka musí pred nasadením šošovky dôjsť k jeho neutralizácii. K tomu je používaný iný roztok prípadne iné formy katalyzátorov. Treba dôsledne dodržiavať návod na použitie, aby sa predišlo prípadnému poškodeniu oka nezneutralizovaným peroxidom.
Pre voľbu optimálneho roztoku pre každého nositeľa šošoviek je nutné navštíviť kontaktológa prípadne kontaktologické pracovisko, kde Vám s touto voľbou poradia. Pretože nie každý roztok je možné kombinovať s určitým typom šošoviek a nie každý roztok je vhodný pre každého nositeľa šošoviek. Pri kúpe roztoku treba poznať aj typ šošoviek, ktoré používate pretože niektoré roztoky vám môžu vašu šošovku poškodiť, alebo pozmeniť jej štruktúru a tým zhoršiť jej znášanlivosť v oku. V neposlednom rade tiež treba dodržiavať dobu použiteľnosti daného roztoku, ktorá je daná od otvorenia zvyčajne do 3 mesiacov. Po jej uplynutí už daný roztok nemá požadované účinky (najmä pokiaľ ide o dezinfekciu) a jeho použitie je preto nezmyselné a neúčelné.
Autor článku: Mgr. Lukáš Rakovský