Presne pred 25 rokmi odovzdali do užívania prvé zariadenie počítačovej tomografie (CT) na Slovensku a 3. v ČSSR. Toto výročie slovenskej medicíny pripadá na 3. januára, TASR informoval Víťazoslav Belan z Rádiologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
"Rádiológia vrátane CT a magnetickej rezonancie za posledných 20 - 30 rokov najvýraznejšie ovplyvnila rozvoj medicíny, preto 25 rokov existencie CT na Slovensku možno pokladať za významné výročie," uviedol Belan. Prvé pracovisko vzniklo ako združené pracovisko Výskumného ústavu lekárskej bioniky a Ústavu národného zdravia a nachádzalo sa v areáli Nemocnice akademika L. Dérera na bratislavských Kramároch.
Dnes je CT vyšetrenie rutinnou záležitosťou dostupnou takmer v každej nemocnici. Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 65 CT zariadení. CT je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenového žiarenia umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela a slúži na diagnostiku širokého spektra poranení a chorôb.
Za objaviteľa CT sa považuje Godfrey Newbold Hounsfield. Myšlienka i samotný projekt prvého prístroja vznikol v roku 1972. Nezávisle od neho ten istý objav urobil Allan McLeod Cormack a v roku 1979 zaň obaja spoločne dostali Nobelovu cenu, uvádza sa v internetovej encyklopédii Wikipédia.
Autor článku: TASR