Turecký parlament schválil dnes zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách, ale komentátori tvrdia, že dodržiavanie nového zákona môže byť ťažké pre národ, ktorý je už dlho závislý od nikotínu.
Zákaz vstúpi do platnostiť 18 mesiacov po tom, ako ho prezident Abdullah Gül podpíše. Opatrenie, pre Turecko doslova revolučné, prichádza po podobných zákazoch, ktoré tento týždeň uviedli do praxe vo Francúzsku a v Nemecku. Mnohé ďalšie členské štáty Európskej únie, ku ktorej sa Turecko snaží pripojiť, vyhlásili za protizákonné fajčenie v uzavretých verejných priestoroch.
Turecký premiér Tayyip Erdogan, známy svojím silným odporom voči tabaku, zákaz presadzoval a parlament, kde má väčšinu jeho vládnuca islamská Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP), ho schválila 240 hlasmi. Iba dvaja poslanci hlasovali proti. Zákaz sa týka aj cigár, fajok a tradičných vodných fajok, ktoré sú obľúbenou atrakciou nielen turistov pri návšteve Istanbulu či tureckých prímorských letovísk, ale aj domácich obyvateľov. Fajčiari v hlavnom meste Ankara sa pred hlasovaním vyjadrili ostro proti zákonu.
"Tento zákaz je odporný. Je proti slobode jednotlivca," uviedol 29-ročný mladý muž, obchodný poradca, ktorý si vychutnával cigaretu pri obede v ankarskom nákupnom stredisku. "Určite nebudem dodržiavať takýto zákaz," dodal vzdorovito. Turecko je veľkým producentom aj konzumentom tabaku. V krajine so 75 miliónmi obyvateľov fajčí približne 25 miliónov z nich. Podľa štatistík vyfajčia vyše 115 miliárd cigariet ročne.
V Tureckue fajčia takmer dve tretiny mužov - dvakrát toľko ako v západnej Európe - a 11 percent detí vo veku sedem až 11 rokov. Oblaky dymu visia vo vzduchu vo väčšine čajovní a barov, kde zákazníci debatujú nad pohármi s čiernym čajom alebo alkoholickými nápojmi, ako je napríklad rakija s anízovou príchuťou. Zdravotníci tvrdia, že jedno z piatich úmrtí v Turecku zapríčiňujú choroby súvisiace s fajčením, čo stojí pomerne chudobnú krajinu približne 2,7 miliardy dolárov ročne.
Autor článku: TASR