Chladné počasie a teploty pod nulou prinášajú so sebou aj úrazy spôsobené pádmi na zľadovatených chodníkoch a cestách.
Za údržbu chodníkov zodpovedá správca nehnuteľnosti. Povinnosti si však vzhľadom na miestne pomery upravuje každá samospráva sama, a to prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia (VZN). "V hlavnom meste prijali VZN jednotlivé mestské časti," uviedla pre TASR hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová. "VZN Starého Mesta hovorí o tom, že ak napadne v noci sneh alebo sa vytvorí námraza, musia sa chodníky očistiť a posypať materiálom najneskôr do 6. hodiny ráno. Bezpečnosť a schodnosť treba zabezpečiť najmenej do 21. hodiny," uviedla Chudinová. Sankcie za nedodržanie týchto nariadení sa môžu podľa jej slov vyšplhať až do výšky 200- tisíc Sk.
Ak sa niekomu stal úraz na zľadovatenom chodníku, má niekoľko možností, ako si môže vymáhať kompenzáciu za svoje škody. "Ak má dotyčný úrazové poistenie, tak si škodu nahradí z vlastnej poistky," uviedla Lucia Muthová z poisťovne Allianz. Potrebná je iba správa od ošetrujúceho lekára. V prípade, že zranený úrazové poistenie nemá, môže si škodu vymáhať z poistky nehnuteľnosti, teda z tzv. poistenia zodpovednosti za škodu. Podmienkou však je, že si majiteľ zodpovednosť za škodu musí priznať a tiež svedectvo osoby, ktorá úraz dosvedčí. V podobných prípadoch nejde podľa Muthovej iba o pády na chodníkoch, ale aj prípady, kedy na okoloidúceho spadne zo strechy sneh alebo škridla.
"Naopak, ak majiteľ nehnuteľnosti poistku uzatvorenú nemá, môžete ho žalovať," vysvetlila Muthová. V prípade, že súd rozhodne o náhrade škody, bude to musieť majiteľ zaplatiť z vlastného vrecka.
Autor článku: TASR