Ľudia, ktorí pijú alkohol s mierou, pravidelne cvičia, prestanú fajčiť a jedia päťkrát denne ovocie a zeleninu, žijú v priemere o 14 rokov dlhšie ako tí, ktorí neurobia žiadnu z týchto zmien vo svojom životnom štýle, informovali dnes britskí výskumníci.
Presvedčivé dôkazy ukázali, že tieto zmeny prispievajú k zdravšiemu a dlhšiemu životu, ale nová štúdia vyčísľuje ich kombinovaný dopad, uviedol britský tím. "Tieto výsledky môžu ďalej podporiť myšlienku, že dokonca aj malé zmeny v životnom štýle môžu mať veľký dopad na zdravotný stav populácie a podporiť zmenu v jej správaní sa," cituje výskumníkov odborný časopis PLoS Medicine.
Výskumníci sa pýtali v rokoch 1993 až 1997 spolu 20.000 zdravých britských mužov a žien na ich životný štýl. Prostredníctvom krvných testov zisťovali ich príjem vitamínu C, naznačujúci, koľko ovocia a zeleniny jedia. Potom pridelili účastníkom vo veku 45 až 79 rokov body od 0 do 4, po jednom bode za každé zdravé správanie sa. Po uplatnení veku a ďalších faktorov, ktoré môžu ovplyvniť pravdepodobnosť úmrtia, výskumníci stanovili, že ľudia s 0 bodmi majú štyrikrát väčšiu pravdepodobnosť úmrtia, predovšetkým na kardiovaskulárne choroby.
Zo sledovania úmrtnosti účastníkov výskumu až do roku 2006 vyplynulo, že ľudia so zdravotným skóre nula bodov mali rovnakú úmrtnosť, ako ľudia so skóre 4 bodov o 14 rokov starší. Najväčší dopad na dĺžku života má, keď sa ľudia vzdajú fajčenia, podľa štúdie to viedlo k 80-percentnému zlepšeniu ich zdravotného stavu. Druhý najväčší vplyv na dĺžku života mala konzumácia ovocia a zeleniny. Umiernené požívanie alkoholu a pohybová aktivita majú približne rovnaký prínos, uviedol tím výskumníkov z Univerzity v Cambridge pod vedením Kay-Tee Khawovej, ktorý spolupracoval s Lekárskou výskumnou radou.
Predstavitelia verejného zdravotníctva môžu podľa výskumníkov na základe týchto výsledkov zlepšiť zdravotný stav ľudí v strednom a staršom veku. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.
Autor článku: TASR