Novelizovaný zákon o zdravotnej starostlivosti skomplikoval všeobecným lekárom v Trenčianskom kraji prácu. Niektorí z nich pokladajú novelu za nelogickú alebo aj za šikanu pacienta.
"Samozrejme, že to komplikuje situáciu. Nielen lekárom, ale i pacientom," povedal trenčiansky všeobecný lekár pre dospelých Dušan Hoššo. Doplnil, že v ambulancii je teraz denne aj o 15 percent pacientov viac ako predtým. "Veľmi to komplikuje prácu. Vo veľkej miere sa zvýšil počet pacientov. Teraz musíme vybaviť aj 70 ľudí denne," uviedla trenčianska lekárka Helena Masárová.
Aj všeobecná lekárka Miroslava Tkáčová z Nového Mesta nad Váhom potvrdila, že novela zákona jej komplikuje prácu. "Nejde len o vyšší počet pacientov. Pre odporučenia si musia chodiť aj dispenzarizovaní pacienti a tí, ktorí sa liečia už dlhodobo. Nerozumiem tomu, prečo odborný lekár nemôže poslať pacienta k ďalšiemu odborníkovi. Je to nonsens," zdôraznila Tkáčová. Ako príklad uviedla pacientku, ktorú chirurg pošle na vyšetrenie k inému odbornému lekárovi a ona si musí prísť pre lístok opäť k nej. "Je to strata času a nie všetci lekári a pacienti sú z jedného mesta. Je to šikana pacienta," doplnila. Problém je podľa nej aj v tom, že sa sledujú indikátory kvality lekára. "Sleduje sa, koľko pacientov vyšetrím sama a koľkých posielam na odborné vyšetrenia. Ale keď už aj ja mám niekoho posielať na vyšetrenie za niekoho iného, tak neviem ako sa to bude sledovať," uviedla Tkáčová. Doplnila, že to považuje za dehonestovanie práce všeobecných lekárov.
Lekárka z Trenčianskeho Jastrabia Mária Peťková si nemyslí, že hlavný problém je vo zvyšujúcom sa počte pacientov v čakárni. "To sa ešte dá zvládnuť, ale problém je s dispenzarizovanými pacientmi. Nemá logiku vypisovať výmenné lístky pacientom, ktorí chodia odborným lekárom už niekoľko rokov," zdôraznila Peťková. Problém je podľa nej aj v tom, že je to veľa práce navyše. Na výmenný lístok treba napísať aj diagnózy a účel. "Zdržuje je to prácu a pri dispenzarizovaných pacientoch to nemá logiku," doplnila Peťková.
Aj detskí lekári majú s novelou problém. "Poriadne mi to skomplikovalo život. Je to úplne zbytočná administratíva a zdá sa mi to postavené na hlavu," povedala trenčianska všeobecná lekárka pre deti a dorast Jarmila Bencová. Dodala, že nepríjemné je aj to, že pacienti musia teraz dlhšie čakať na vyšetrenie.
Sú však aj lekári, ktorí novelu zákona nepovažujú za problematickú. "Myslím, že novela zákona mi situáciu nijako nekomplikuje," povedala všeobecná lekárka Dáša Potúčková z Myjavy. "Nevidím v tom problém. Robilo sa to v podstate vždy. Dieťa nemôže ísť k odbornému lekárovi bez predchádzajúceho vyšetrenia," doplnila trenčianska detská lekárka Bibiána Harinková. Nespokojní sú i pacienti. "Predtým to bolo lepšie. Považujem to za zbytočné preháňanie ľudí," povedala Mária z Trenčína. "Už nevedia, čo by si na nás vymysleli," doplnil trenčiansky dôchodca Jozef.
Novelizovaný zákon o zdravotnej starostlivosti platí od januára 2008. Ak nebude mať pacient odporúčanie od praktického lekára, odborný lekár ho nemusí vyšetriť. Výnimkou sú len akútne stavy ohrozujúce život.
Autor článku: TASR