Viac ako 16 percent Slovákov vo veku 13 - 15 rokov si hneď po zobudení spomenie na cigaretu. Taktiež čoraz viac žiakov základných škôl fajčí na verejnosti. Alarmujúce je fajčenie u dievčat - stredoškoláčok, u ktorých došlo oproti roku 1993 k stopercentnému nárastu fajčenia. U chlapcov predstavuje nárast okolo 60 - 70 percent. Pre TASR to dnes uviedol Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR.
"Vzor rodiča a hlavne matky vplýva na budúce správanie sa mladého človeka. Čím viac matiek v domácnosti fajčí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si cigaretu zapáli aj syn alebo dcéra," upozornil. Dodal, že negatívne v tomto smere vplývajú aj otcovia, ale pravdepodobnosť napodobňovania je tu menšia. V približne 46-percentách slovenských domácností fajčia rodičia v prítomnosti svojich detí. Druhým faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje mladých ľudí, je fajčenie kamarátov. "Výskyt fajčenia je nižší u detí, ktorých priatelia nefajčia."
Pripravovaná novela zákona o ochrane nefajčiarov, ktorá má priniesť zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch či obrázkové varovania motivujúce fajčiarov so svojím zlozvykom skončiť, by sa mala podľa štátneho tajomníka Ministerstva zdravotníctva SR Daniela Klačka ocitnúť na rokovaní vlády najneskôr do konca októbra tohto roku. Účinnosť by po schválení parlamentom mala nadobudnúť 1. januára 2009.
Poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik si myslí, že úlohou pripravovanej novely zákona je nielen prikazovať, ale aj vychovávať. "Je našou snahou pomôcť mladým slovenským ľudom, ktorí stále viac a v nižších vekových kategóriách začínajú fajčiť," skonštatoval pre TASR. "Skúsenosti európskych štátov, kde bol zákon uvedený do praxe, hovoria, že majú výrazné úspory vo výdajoch na zdravotnícku starostlivosť," pokračoval Mikolášik. Vzorom pre Slovensko by podľa neho mohlo byť Nórsko, ktoré v tejto oblasti dosahuje najlepšie výsledky a už v roku 2004 prijalo zákaz fajčenia na všetkých uzavretých verejných miestach a na všetkých pracoviskách vrátane barov a reštaurácií.
Na následky fajčenia zomiera v Európe ročne okolo 650 tisíc ľudí, čo je každé siedme úmrtie. Takmer 80 000 Európanom spôsobuje smrť tzv. pasívne fajčenie. To zvyšuje u nich aj riziko ochorenia na rakovinu pľúc a vznik srdcovo-cievnych chorôb. Odhaduje sa, že približne štvrtina úmrtí Európanov na rakovinu a 15 percent všetkých úmrtí súvisí s fajčením.
Každých desať sekúnd zomrie vo svete človek na ochorenie súvisiace s fajčením, čo predstavuje ročne 4 až 5 miliónov osôb. Ďalších 13 miliónov trpí chronickými ochoreniami v dôsledku pasívneho fajčenia.
Autor článku: TASR