Automaty na cigarety by sa mali v rámci obmedzení dostupnosti tabakových výrobkov mladistvým stať od budúceho roku minulosťou. Zníženiu výskytu fajčenia medzi mládežou by mal napomôcť aj zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch, ktorý má priniesť novela zákona o ochrane nefajčiarov.
"Preukázanie veku kupujúceho je dôležitým komponentom v tom, aby si mladí ľudia nemohli zadovážiť tabakový výrobok, ak majú menej ako 18 rokov," povedal pre TASR Róbert Ochaba z Centra kontroly tabaku Úradu verejného zdravotníctva SR. Vysvetlil, že aj z tohto dôvodu organizuje Zväz obchodu a cestovného ruchu program, kde sa zamestnanci novinových stánkov a iní učia odoprieť predaj tabakových výrobkov neplnoletým osobám. Dostupnosť tabakových výrobkov deťom by mal skomplikovať aj úplný zákaz automatov na cigarety.
Dodržiavanie zákona v oblasti predaja bude naďalej kontrolovať Slovenská obchodná inšpekcia. Podnikatelia, ktorí predajú cigarety neplnoletým, sa budú vystavovať možnej sankcii až 100.000 korún. K zníženiu počtu fajčiacich školákov by mal prispieť aj zákaz fajčenia v reštauráciách a baroch. Ako vysvetlil Ochaba, prieskumy ukazujú, že čoraz viac mladých fajčí práve na verejnosti.
"Tým, že znížime ponuku zariadení, kde sa bude fajčiť, tým dávame menšiu príležitosť a vôbec možnosť, aby si zapálili cigaretu," konštatoval. Podľa prieskumov okolo 30 percent osôb vo veku od 15 do 19 rokov so zdraviu škodlivým zlozvykom skoncuje. "Vytvoria sa nefajčiarske miesta a nebude dochádzať k experimentovaniu s fajčením na verejnosti," dodal.
Viac ako 16 percent Slovákov vo veku 13-15 rokov si hneď po zobudení spomenie na cigaretu. Taktiež čoraz viac žiakov základných škôl fajčí na verejnosti. Alarmujúce je fajčenie u dievčat - stredoškoláčok, u ktorých došlo oproti roku 1993 k stopercentnému nárastu fajčenia. U chlapcov predstavuje nárast okolo 60-70 percent.
Autor článku: TASR