Ministerstvo financií (MF) SR nevylučuje, že k oddlženiu zdravotníctva prostredníctvom spoločnosti Veriteľ a.s. došlo v korupčnom prostredí. Vyplýva to zo správy o výsledkoch preverenia činnosti tejto spoločnosti za celé obdobie jej existencie, o ktorej bude v stredu rokovať vláda. Predmetný dokument bol na programe zasadnutia kabinetu už 24. októbra 2007, bol však vypustený.
Veriteľ bol založený v júni 2003 na základe rozhodnutia vtedajšieho kabinetu s cieľom oddlžiť zdravotnícke zariadenia a poisťovne, ktoré každoročne vytvárali niekoľkomiliardové dlhy. Týmto krokom sa mala ukončiť etapa nesystémového riešenia problému, keď akýkoľvek dlh uhradil vždy štát a príslušné subjekty rezortu zdravotníctva za to neniesli žiadne následky.
Rezort financií poukazuje na fakt, že v prípravnej fáze oddlžovania nebola dostatočne spracovaná analýza dlhov jednotlivých subjektov a reálny harmonogram ich oddlženia. "O nepripravenosti tohto kroku svedčí aj skutočnosť, že vláda okrem základného uznesenia riešila túto problematiku v ďalších 19 uzneseniach, pričom šesť z nich nebolo verejne sprístupnených."
Na oddlženie zdravotníctva malo byť použitých 20,134 miliardy korún, ktoré Veriteľ získal formou dotácií, ako aj z návratných finančných výpomocí. Štát prostredníctvom tejto spoločnosti použil na vyrovnanie záväzkov zdravotníctva 19,424 miliardy Sk. Zo správy tiež vyplýva, že k termínu ukončenia činnosti v roku 2006 neboli vysporiadané všetky záväzky zdravotníckych zariadení, ktoré mali byť predmetom oddlženia. Na základe overenia účtovných dokladov Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Fakultnej nemocnice Bratislava, Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach a Fakultnej nemocnice v Prešove sa zistil dlh vo výške 2,241 miliardy Sk. V archíve MF sa však takéto doklady nenachádzali.
Ministerstvo financií na základe overovania dostupných dokumentov zistilo, že spoločnosť pri oddlžovaní zdravotníckych zariadení a poisťovní nepoužívala rovnaké podmienky pre všetkých veriteľov, keďže niektorým z nich kompenzovala okrem istiny aj výšku úrokov a penále, pričom iným iba istinu alebo jej časť. Spôsob oddlžovania zdravotníckych zariadení podľa MF poukazuje na zneužívanie dominantného postavenia Veriteľa.
Po likvidácii spoločnosti 15. júna 2006 zostalo na účte 650,8 milióna Sk, pričom tento likvidačný zostatok sa odovzdal ministerstvu zdravotníctva. Peniaze sa využili na vyrovnanie nevysporiadaných záväzkov zariadení, ktoré neriešila zaniknutá akciová spoločnosť, ďalej štátnych zdravotných zariadení voči svojim dodávateľom a Všeobecnej zdravotnej poisťovne voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na základe súdnych rozhodnutí vo veci Družstevnej zdravotnej poisťovne Perspektíva.
Na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave bolo 18. augusta minulého roka v tejto súvislosti zaslané oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, poškodzovania a zvýhodňovania Veriteľa a marenia konkurzného konania.
Z krátkodobého hľadiska je možné podľa ministerstva financií založenie Veriteľa vnímať pozitívne, keďže vykazovaný dlh zdravotníctva výrazne klesol. Na druhej strane však napriek 20 miliardám, ktoré štát na tento proces vyčlenil, sa nepodarilo definitívne vyrovnať staré záväzky zariadení, najmä štátnych, u ktorých dlh naďalej stúpa. "Nový spôsob oddlženia prostredníctvom spoločnosti Veriteľ a.s. priniesol iba zanedbateľný efekt v podobe krátkodobého poklesu zadlženia," uvádza sa v správe.
Autor článku: TASR