Výskumu rizikových skupín žien v tehotenstve, medzi ktoré patria hlavne fajčiace rómske ženy, sa venoval tím lekárov gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove pod vedením primára Mariána Kyselého v období dvoch rokov.
Výskum potvrdil, že fajčenie budúcich mamičiek nielen v čase pred tehotenstvom, ale hlavne počas gravidity sa odzrkadlilo na hmotnosti novorodencov. "Ide o rómske etnikum, ktoré afinuje viac k fajčeniu a naša štúdia porovnala práve túto skupinu s nefajčiarkami. Záver nášho výskumu je taký, že fajčiacim Rómkam sa rodia deti menšie v prepočte o 222 gramov a kratšie o jeden centimeter," uviedol dnes pre TASR Kyselý. Dodal, že ročne zaznamenajú na oddelení 1300 pôrodov, z toho vyše 30 percent predstavuje práve spomínaná riziková skupina. "Novonarodených detí je práve u tejto skupiny osemkrát viac ako u ostatnej populácie," doplnil primár.
Napriek snahe gynekológov upozorňovať na škodlivosť fajčenia sa nedarí u rómskych žien znížiť rizikovosť, pretože nenavštevujú prenatálnu starostlivosť. "Len raz až dvakrát navštívia svojho gynekológa počas tehotenstva, čo je neskutočne málo," doplnil Kyselý.
Podľa primára u rizikovej skupiny tehotných žien skúšali obsah kysličníka uhoľnatého v dychu aj v krvi. Kyselý dodal, že aj jeho oddelenie má skúsenosti s odchodom rómskych žien ihneď po pôrode z nemocnie. "Je to bežná prax, že asi 30 percent týchto žien opustí svoje novonarodené deti a odíde z oddelenia, no väčšinou sa pre ne vrátia," doplnil.
Spomínané oddelenie disponuje 40 lôžkami v pôrodníckej a 29 lôžkami v gynekologickej časti. Každá časť má aj jednu nadštandardnú izbu, za ktorú platí klientka 200 korún za jeden deň.
Autor článku: TASR