Ľudia žijúci v domácnosti s fajčiarom majú riziko vzniku karcinómu pľúc zvýšené až o 24 %. Toto riziko je ešte niekoľkonásobne vyššie v prípade dlhoročného spolužitia so silným fajčiarom.
"S týmto faktom sa skutočne stretávame aj v praxi. Je značný počet pacientov a sú to prevažne ženy, ktorí sú celoživotnými nefajčiarmi, okrem toho, že boli vystavení pasívnemu fajčeniu," uviedol pre TASR Peter Beržinec zo Špecializovanej nemocnice sv. Svorada Zobor v Nitre. Argument fajčiarov, že v životnom prostredí je mnoho škodlivín, ktoré môžu viesť k rakovine pľúc, považuje Beržinec za psychickú zábranu, ktorá bráni fajčiarom a napokon aj celej spoločnosti akceptovať fakt o škodlivosti pasívneho fajčenia.
Svoje tvrdenie zdôvodňuje tým, že nie je možné predpokladať, kto má akú génovú výbavu. "Nevieme, kto má akú prahovú dávku, ktorá vyvolá transformáciu génov a povedie v neskoršom období k vzniku rakoviny," vysvetlil Beržinec. Zároveň upozornil na fakt, že závislosť od nikotínu je rovnako veľká ako od heroínu. "Je veľmi ťažké prestať fajčiť, samotná pevná vôľa fajčiara nestačí, vyžaduje si to aj podporu okolia," skonštatoval Beržinec.
Preto odporúča fajčiarom obrátiť sa na odbornú pomoc. V súčasnosti existujú tabletky, ktoré v princípe pôsobia dvoma spôsobmi. Obsahujú nikotín, ktorý vyvoláva závislosť v inej forme ako cigaretový dym alebo druhá možnosť, tabletky pôsobia na centrálny nervový systém a snažia sa potlačiť nepríjemné pocity, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatku nikotínu.
Autor článku: TASR