Kvalitnou pitnou vodou z verejného vodovodu je v okresoch Michalovce a Sobrance zásobovaných iba necelých 70 percent obyvateľstva.
Na zásobovanie domácností a ostatných inštitúcií sa prednostne využívajú zdroje podzemnej vody, medzi ktoré patria studne, vrty a podzemné pramene, ale aj zdroje povrchovej vody, najmä vodárenská nádrž Starina. Ostatná časť obyvateľstva, ktorá predstavuje vyše 30 percent, je odkázaná na odber vody z domových studní, ktoré nie vždy spĺňajú parametre kvalitnej pitnej vody.
"Na základe dlhodobého monitoringu vôd z verejných vodovodov môžeme konštatovať, že kvalita tejto vody je stabilná," uviedla dnes pre TASR Mária Gimerová z michalovského regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Dodala, že cieľom monitoringu je pravidelné získavanie informácií o mikrobiologickej kvalite a senzorických vlastnostiach pitnej vody, účinnosti jej úpravy, najmä jej dezinfekcie. "Preverovaním sa zisťuje, či existuje zhoda so všetkými parametrickými hodnotami príslušnej vyhlášky, ktorá predstavuje 83 ukazovateľov, medzi čím je napr. aj prítomnosť kovov a rádiologické ukazovatele," konštatovala Gimerová.
Podľa nej domáce studne, ktoré sú po obciach jediným zdrojom pitnej vody, vlastníci pravidelne nesledujú a nie je zabezpečená ich zdravotná bezchybnosť, čo môže ohroziť zdravie obyvateľov predovšetkým kontamináciou patogénnymi mikroorganizmami. Gimerová vyjadrila presvedčenie, že dokončením projektu Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie juhovýchodného Zemplína, ktorý umožní napojenie väčšej časti obyvateľstva na verejné vodovody, sa toto riziko podstatne zníži, resp. odstráni.
Autor článku: TASR