V blízkej budúcnosti by už slovenské deti nemali mať možnosť kupovať si v školských automatoch nezdravé potraviny, ktoré prispievajú k vzniku nadhmotnosti či obezity. To je jeden z konkrétnych krokov, ktoré so sebou prináša Národný program prevencie obezity (NPPO).
Ten je podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného výzvou pre verejné zdravotníctvo, no vyžaduje si spoluprácu so všetkými zložkami spoločnosti, vrátane súkromného sektora. Aj napriek tomu, že sú už rozpracované kroky na jednotlivé kalendárne roky, je podľa Rovného potrebné začať od seba, všímať si vlastné zdravie, a to nielen vtedy, keď nám hrozí ochorenie. "Prvoradé je zmeniť postoj k vlastnému zdraviu," skonštatoval.
Národný program si dáva za cieľ zabrániť vzniku nadhmotnosti a obezity u detí, zastaviť nárast počtu občanov s nadhmotnosťou a obezitou a znížiť počet občanov trpiacich na obezitu a nadhmotnosť. Aktivity chce vyvíjať v dvoch základných líniách, a to výživa a pohybová aktivita. "Bolo by dobré, keby sa nám podarilo v oblasti stravovacích návykov dosiahnuť to, čo deklarujeme. Teda aby sme obmedzili tučné jedlá, vysoký príjem živočíšnych tukov," uviedol pre TASR Rovný. V spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva si dáva za cieľ ovplyvniť výrobu takých potravín, ktoré budú prispievať k znižovaniu nadhmotnosti a obezity.
V oblasti pohybovej aktivity si program napríklad dáva za cieľ zvýšiť počet hodín telesnej výchovy na školách či zmeniť učebné osnovy tohto predmetu a tým viac deti motivovať k pohybu. Prvé konkrétne výsledky NPPO by mohli byť podľa Rovného viditeľné po piatich - siedmich rokoch a odraziť by sa mali najmä na predlžovaní strednej dĺžky života.
Vláda SR prijala NPPO 9. januára 2008. Program nadväzuje na Európsku chartu boja proti obezite, ktorá reaguje na epidémiu obezity. Tá prináša so sebou nielen zdravotné riziká, ale ovplyvňuje aj ekonomický a sociálny vývoj.
Autor článku: TASR