Fajčenie negatívne ovplyvňuje plodnosť mužov aj žien a v prípade tehotnej ženy fajčí s ňou aj jej dieťa.
Fajčenie často zapríčiňuje u mužov poruchy erekcie, ktoré sú spôsobené najmä poškodeniami ciev vedúcimi k poruchám prekrvenia. Americká štúdia realizovaná na 2115 mužoch preukázala, že u štyridsiatnikov, ktorí denne fajčili, bol výskyt porúch erekcie 2,7-násobne vyšší v porovnaní s nefajčiarmi. Fajčenie okrem toho zhoršuje kvalitu spermií, ktoré sú u fajčiarov pomalšie a chorobne zmenené.
Nižšia úspešnosť liečby neplodnosti a vyššie riziko primárnej aj sekundárnej neplodnosti je i u žien - fajčiarok. Negatívny vplyv má fajčenie tiež počas celého tehotenstva a dojčenia. Fajčenie sa spája i s vyšším počtom potratov, krvácaním a častejšou nevoľnosťou u tehotných žien, ako aj inými komplikáciami počas tehotenstva i pôrodu.
Celkovo znášajú fajčiarky tehotenstvo horšie. Deti fajčiarok sa často narodia predčasne, trpia nízkou pôrodnou hmotnosťou a majú oslabený imunitný systém, čo môže ovplyvniť ich celý budúci život. "V priemere jedna cigareta denne znižuje hmotnosť novorodenca asi o 12 gramov, to znamená, že fajčenie 16 cigariet denne vedie k poklesu pôrodnej hmotnosti dieťaťa asi o 200 gramov," uviedol prezident Národnej koalície pre kontrolu tabaku v SR Tibor Baška.
"Veľkým omylom je zažité tvrdenie, že pokiaľ fajčíte v čase počatia, je už celkom jedno, či počas tehotenstva budete fajčiť, alebo nie. Nie je to tak. Fajčenie škodí dieťaťu počas celého tehotenstva," vysvetlil Baška. "Bezprostredne po zistení svojho tehotenstva prestáva fajčiť asi štvrtina fajčiacich žien. Menšia časť prestáva v neskorších štádiách gravidity. Pomoc a podpora lekára je tu veľmi dôležitá, hoci na prvom mieste by mala byť pevná vôľa tehotnej ženy," zdôraznil Baška. Spôsob odvykania počas tehotenstva by mala budúca mamička konzultovať so svojím lekárom. Každý prípad treba osobitne posúdiť, pričom posledné slovo by mal mať gynekológ - pôrodník, ktorý pozná zdravotný stav ženy a vie zodpovedne zhodnotiť všetky okolnosti.
Autor článku: TASR