Chceme prežiť krásne detstvo bez tabakového dymu, tak znie heslo tohtoročného Svetového dňa proti rakovine, ktorý Medzinárodná únia proti rakovine (UICC) každoročne vyhlasuje na 4. februára.
Minulý rok odštartovala dvojročná kampaň na ochranu detí a mládeže, zameraná hlavne na prevenciu pred nežiaducimi nádorovými chorobami v dospelom veku. Včasná prevencia môže totiž zabrániť výskytu rakoviny v budúcnosti. Je to časovo aj finančne opodstatnenejšie než náročná a drahá liečba v dospelosti, keď už rakovina vypukla a človek stráca ekonomickú i sociálnu istotu. "Aj preto smerujú kampane Ligy proti rakovine SR na informovanie verejnosti, hlavne dospelých a rodičov, ako dôležité je ochrániť deti pred vplyvom nebezpečenstva okolia, ktoré bezprostredne dokáže ovplyvniť ich zdravý vývin do budúcna," uviedla Margaréta Gačková z Ligy proti rakovine SR.
Deti a mládež, najmä v útlom veku, sa nevedia brániť pred nebezpečnými vonkajšími faktormi, preto ich treba chrániť aj pred následkom takého jednoduchého vplyvu, akým je pasívne fajčenie. Dym z druhej ruky, to znamená pasívne fajčenie, je totiž jeden z najnegatívnejších dopadov okolia na zdravie dieťaťa, ktoré tento dym vdychuje. Jedna cigareta vyfajčená v miestnosti, kde nie je ventilácia, spôsobuje vo vzduchu omnoho vyššiu koncentráciu toxických splodín, než má napríklad vzduch vo veľkomeste. Preto Liga proti rakovine SR vyzýva rodičov, aby učili deti vyhýbať sa miestam, kde sa fajčí. Aby nefajčili v prítomnosti detí a tiež aby to nedovolili iným, najmä aby nefajčili v domácnosti alebo v aute a to aj napriek tomu, že tam deti práve nie sú. Dôležité je tiež nevodiť deti do reštaurácií alebo zariadení, kde sa fajčí a nefajčiť v blízkosti tehotných žien.
Podobne apeluje Liga aj na budúce mamičky. Upozorňuje na skutočnosť, že deťom fajčiarok hrozí nižšia pôrodná hmotnosť, syndróm náhlej novorodeneckej smrti, infekcia stredného ucha či slabý vývoj pľúc a iné ochorenia. V ďalšom vývoji dieťaťa sa následky dýchania dymu z druhej ruky môžu prejaviť postupným narastaním dýchacích problémov.
Autor článku: TASR