Nesúhlas s tým, aby právnická osoba, ktorá je len menšinovým členom zakladateľa, rozhodovala o zdravotníckom zariadení, tlmočilo vedeniu rezortu občianske združenie (OZ) Zamestnanci Ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb Poprad-Kvetnica.
V stanovisku k situácii v Špecializovanej nemocnici respiračných chorôb (ŠNRCH) v Kvetnici, n.o, do ktorej následne vstúpila finančná skupina HMO a.s., (dcérska skupina PENTA GROUP), uvádza, že v správnej rade neziskovej organizácie sú zastúpení dvaja členovia OZ, ktorí nie sú zamestnancami nemocnice. Neúplnú správnu radu nepovažujú za dostatočnú záruku presadzovania záujmov oboch zakladateľov neziskovej organizácie.
Kritizujú správnu radu za to, že od svojho vzniku neinformovala o koncepcii ďalšieho fungovania nemocnice. Nové vedenie nezabezpečilo zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou na trhu a dôsledky tohto zlyhania prenáša na zamestnancov a pacientov. Obávajú sa, že sa spoločne stali rukojemníkmi v spore štát versus finančná skupina. Riešenie vidia v schválení ďalších členov správnej rady na návrh ministerstva ako majoritného vlastníka. Žiadajú, aby sa argumentácia o nutnosti existencie ŠNRCH Kvetnica preniesla z politickej na odbornú platformu. V mene zamestnancov sa obracajú na ministerstvo zdravotníctva, aby ako stopercentný akcionár Všeobecnej zdravotnej poisťovne uplatnilo svoj vplyv a zabezpečilo zazmluvnenie zariadenia. Požadujú tiež urýchlenú úpravu legislatívy, ktorá sa týka neziskových organizácií a vedie k patovým situáciám.
Vedenie nemocnice v Kvetnici oznámilo hromadné prepúšťanie dvoch tretín zamestnancov v stredu 30. januára. Avizovalo, že od 1. marca do konca júna príde o prácu 102 lekárov i zdravotných sestier. Ako dôvod uviedlo, že VšZP definitívne rozhodla o skončení zmluvného vzťahu s nemocnicou, pre ktorú to znamená výpadok približne 70 % príjmov. Ministerstvo zdravotníctva naďalej trvá na stanovisku k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov. Z pozície majoritného spoluzakladateľa nemalo možnosť podieľať sa na spolurozhodovaní o ďalšom smerovaní neziskovej organizácie a uznesenie o hromadnom prepúšťaní nepovažuje za právoplatné.
Autor článku: TASR