Deň svätého Valentína je v Spojených štátoch amerických zároveň aj vyvrcholením Týždňa kondómov, ktorý vyhlásila Americká asociácia pre sociálne zdravie. Práve v Deň svätého Valentína by si podľa asociácie mali milenci uvedomiť riziká nechráneného pohlavného styku a pozornejšie vnímať informácie o možnostiach bezpečného sexu.
USA investujú z verejných zdrojov milióny dolárov do sexuálneho vzdelávania, ale napriek tomu v tejto krajine ročne pribudne až 19 miliónov nových prípadov infekčných chorôb prenosných pohlavným stykom, z ktorých sa približne polovica vyskytne medzi mladými ľuďmi vo veku 15 – 24 rokov. Aj keď organizácia potvrdzuje záujem o propagáciu neskoršieho začiatku sexuálneho života americkej mládeže, zároveň presadzuje viac informácií pre mladých ľudí o prevencii nepríjemných chorôb. "To samo osebe nepovzbudzuje mladých k sexuálnej aktivite, ale k zodpovednému prístupu k reprodukčnému zdraviu," uvádza sa v tlačovom vyhlásení asociácie.
Práve v Deň svätého Valentína plánuje spoločné aktivity veľa mladých amerických párov a slávnostný večer v reštarurácii či návšteva kina môžu vyvrcholiť neplánovanou sexuálnou aktivitou. Americká asociácia pre sociálne zdravie upozorňuje na skutočnosť, že prezervatívy sú všade dostupným a lacným prostriedkom ochrany a že na romantický valentínsky večer by si mali mladé páry takúto ochranu vopred pripraviť. Organizácia poskytuje množstvo sprievodných informácií a vysvetlení mýtov o používaní prezervatívov, ktoré sa medzi mladými ľuďmi často neopodstatnene šíria.
Týždeň kondómov je nenápadnou letákovou a plagátovou kampaňou s cieľom rozšíriť medzi príslušníkov mladej generácie informácie o potrebe ochrany pred sexuálne prenosnými chorobami. Celonárodne bol prvýkrát zavedený v roku 2006. Myšlienka vznikla na liberálnej pôde Kalifornskej univerzity v Berkeley a za dva roky sa z jednoduchej akcie vyvinula celoamerická séria vzdelávacích stretnutí rozličných občianskych združení a škôl.
Autor článku: TASR