Súčasťou preventívnych prehliadok detí je aj pravidelné povinné očkovanie proti viacerým ochoreniam. Slovenské deti by tak už v rannom detstve mali absolvovať niekoľko očkovaní, medzi ktoré patrí očkovanie proti tuberkulóze, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hemofilovým invazívnym infekciám typu B, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, osýpkam, mumpsu či rubeole.
Tieto očkovanie sú zo zákona povinné a lekár by mal rodiča na očkovanie písomne pozvať a to podľa dovŕšeného veku dieťaťa. Výnimku v povinnom očkovaní tvoria deti, ktoré majú kontraindikácie očkovania, teda je u nich známa precitlivenosť na ktorúkoľvek zložku vakcíny. Ak však rodičia zanedbajú očkovanie dieťaťa a nedostavia sa naň ani v náhradnom termíne, lekár oznámi túto skutočnosť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
"Podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva dopustí ten, kto sa bez preukázania závažných zdravotných dôvodov alebo lekárom zdôvodnených prípadoch nepodrobí očkovaniu vyplývajúcemu z príslušných právnych predpisov, alebo nariadenému očkovaniu. Za priestupok možno uložiť pokutu," vysvetlil vedúci odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Ján Mikas.
"Vo všeobecnosti znášajú deti očkovania dobre. Na viac ako milión podaných očkovacích dávok je ročne hlásených asi 200 reakcií po očkovaní," uviedla pre TASR hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková. Medzi najčastejšie reakcie po očkovaní patrí začervenanie, opuch, bolesť či zatvrdnutie miesta vpichu. U niektorých detí sa však môžu prejaviť aj bolesti hlavy či svalov, potenie, horúčka, nevoľnosť, triaška či únava. "Tieto reakcie však obyčajne odznejú v priebehu 1 – 2 dní bez liečby. Najviac reakcií je hlásených po očkovaní proti tuberkulóze," skonštatovala Šramková.
Slovenskí lekári čoraz častejšie odporúčajú aj očkovanie detí proti pneumokokovým invazívnym infekciám, chrípke, kliešťovej encefalitíde, rotavírusovým infekciám, ľudskému papilomavírusu a meningokokovej meningitíde. Práve pneumokokové infekcie spôsobujú na svete najviac úmrtí na ochorenia, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Očkovanie môže počet pneumokokových infekcií výrazne znížiť. "Dnes sú k dispozícii účinné očkovacie látky, ktoré sa s úspechom používajú v mnohých štátoch sveta a vývoj ďalších napreduje," uviedla Darina Sedláková, riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku. Práve WHO považuje boj proti pneumokokovým infekciám za jednu zo svojich súčasných priorít. Lekári odporúčajú očkovanie najmä osobám, ktoré sú vystavené zvýšenému nebezpečenstvu infekcie.
Konjugovaná očkovacia látka proti pneumokokovým invazívnym infekciám je určená pre deti od dvoch mesiacov do dvoch rokov veku a je čiastočne uhrádzaná zdravotnými poisťovňami deťom, ktoré potrebujú zdravotnícku pomoc pre chronické ochorenia dýchacích ciest, srdcovo–cievneho aparátu, metabolické poruchy, renálne poruchy či imunitné poruchy.
Autor článku: TASR