Zdravotná politika na Slovensku nadobudla rozmery ideológie budovania "štátneho zdravotníctva". Vláde na jasné definovanie cieľov chýba nielen know-how, ale aj kapacita vzdelaných ľudských zdrojov. V súhrnnej správe o stave spoločnosti Slovensko 2007 sa na tom zhodujú jej autori z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Poukazujú tiež na to, že vládnej koalícii sa podarilo presadiť zásadnú novelu o zdravotných poisťovniach, ktorou sa snaží obmedziť rozdelenie zisku týchto inštitúcií. "Prekvapí, že novela bola prijatá ako retroaktívna a nespĺňala základné legislatívno-technické náležitosti. Legislatívny proces bol počas celého roka zmätočný, pričom ministerstvo zdravotníctva (MZ) nedodržiavalo lehoty na pripomienkové konanie," konštatujú autori state venujúcej sa zdravotníckej problematike Peter Pažitný, Tomáš Szalay a Angelika Szalayová. Poukazujú, že v súvislosti s novelou MZ odmietlo právoplatnú hromadnú pripomienku občanov a zákon na dvakrát pretlačilo cez Legislatívnu radu vlády, "v ktorej sediaci docenti práva pokojne na vládu posunuli zrejme protiústavný zákon".
Autori tvrdia, že koncept "štátneho zdravotníctva" nemal počas roka 2007 konzistentné kontúry. "Premiér Robert Fico najprv ohlásil vznik jednej zdravotnej poisťovne, aby následne oznámil, že pluralita sa neruší a že chce len súkromné poisťovne vytlačiť z trhu. Vo finále už oznamoval, že ich vytlačiť nechce, len im zakáže dosahovať a vyplácať zisk." Zástupcovia IVO si myslia, že celý tento "chaos" sa odrazil na kvalite novely a pripomínajú, že podľa Združenia zdravotných poisťovní je zákon nielenže zlý, ale aj prakticky nevykonateľný.
O samotnej činnosti ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča si autori myslia, že jeho funkcia pri riadení systému bola treťoradá, keďže rozhodnutia o smerovaní a uplatňovaní zdravotnej politiky prijímali iní: Robert Fico (strategické smerovanie zdravotníctva) a predseda parlamentu Pavol Paška (nominácie na ministerstvo a do štátnych nemocníc).
TASR sa pokúsi získať reakciu Ministerstva zdravotníctva SR.
Autor článku: TASR