Projekt CONTICA, na ktorom sa podieľali aj slovenskí vedci, sa stal víťazom celoeurópskej súťaže v rámci 6. Rámcového programu STREP, hľadajúceho riešenie problému porúch srdcového rytmu, ktoré sú jedným z hlavných dôvodov úmrtnosti v Európe.
V súčasnosti neexistuje efektívna liečba na srdcovú arytmiu a pre vedcov je stále otáznikom, aké sú molekulárne mechanizmy príčin ich vzniku. Jedným z očakávaní, ktorý by mal projekt vedcom priniesť, je podľa vedúcej riešiteľky projektu za slovenskú stranu Alexandry Záhradníkovej spôsob, ako lepšie pochopiť princíp vzniku týchto arytmií. Najnovší výskum naznačil, že život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu, vrátane náhlej srdcovej smrti, sa zbiehajú do poruchy pohybu vápnika v srdcovej bunke. V tomto procese hrá významnú úlohu bielkovina RyR2, ktorá vytvára riadený kanál pre vápnikové ióny. Jej poškodenie v dôsledku vrodených mutácií je spojené s tvorbou nepravidelného srdcového rytmu, náhlymi úmrtiami pri zlyhaní srdca a pri špecifických tachykardiách srdcových komôr.
Jedným z praktických výsledkov celého projektu je podľa významného nemeckého vedca a lekára Burkerta M. Pieskeho, ktorý projekt vedie a koordinuje, zistenie, že existuje genetický podklad ochorenia a tým, môžu lekári na túto skutočnosť upozorniť pacientov. "Víziou je, že na konci projektu CONTICA, by sme mali mať lieky na toto ochorenie," vysvetlil M. Pieske.
Diagnostika tohto ochorenia je sťažená tým, že je veľmi zriedkavé. Navyše, definitívne môže diagnózu potvrdiť až genetické testovanie, ktoré ešte nie je v súčasnosti na dennej báze, ale skôr vedeckej. Približne o päť až 10 rokov by podľa Záhradníkovej mohlo byť toto genetické testovanie rutinné. Ochorenie je dedičné, čo znamená, že sa nedá získať. Takú istú srdcovú arytmiu však môže spôsobiť aj zlyhávajúce srdce. V súčasnosti je v Európe diagnostikovaných asi 500 až 600 pacientov. "Pravdepodobne ich je viac, a to preto, že veľa ešte o tejto chorobe nevieme," uviedol Pieske a skonštatoval, že ak vedci porozumejú ochoreniu u tých ľudí, ktorí ho majú geneticky dané, tak pochopia toto ochorenie aj u ďalších pacientov.
Autor článku: TASR