Pneumokokové infekcie sú v súčasnosti považované za jedného z najväčších detských "zabijakov". Neformálne združenie Nahlas si kladie za cieľ zdieľanie informácií o prevencii a liečbe infekcií spôsobených touto baktériou. "Pneumokok dokáže zabiť 12 až 15 detí ročne v dôsledku hnisavého zápalu mozgových blán. Je veľa prípadov, ktorým sa s obrovským úsilím podarí zachrániť život, avšak s ťažkými následkami, slepotou, hluchotou alebo poškodením mozgu," informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii prednosta kliniky Pediatrickej pneumológie Fakultnej nemocnice v Bratislave Svetozár Dluholucký.
Na Slovensku v súčasnosti nie je očkovanie proti pneumokokom povinné, ale vakcína je pre deti dostupná od januára 2006. V tejto súvislosti Dluholucký poznamenal, že po zavedení celoplošnej pneumokokovej vakcíny u malých detí by došlo k najväčšej redukcii počtu úmrtí. "Imunizačná komisia ministerstva zdravotníctva jednoznačne odporučila celoplošné očkovanie, to sa však zaviedlo len pre rizikové skupiny pacientov s oslabenou imunitou. Kto však nie je rizikovým?," poznamenal Dluholucký, ktorý je členom imunizačnej komisie.
Podľa matky troch detí, ktoré boli opakovane liečené na pneumokokové infekcie, Kataríny Bielej, majú očkovanie na zodpovednosti rodičia, až kým sa celoplošné očkovanie nedostane do Národného imunizačného programu. "Spoločným menovateľom toho, čo sme všetci prežili, je pneumokok a našťastie zaočkovanie konjugovanou vakcínou malo za následok rapídne zlepšenie stavu dieťaťa. Prečo by sa iní rodičia nemali vyhnúť tomu, čím sme my museli prejsť? Prečo by nemala byť prevencia samozrejmá?," pýta sa Biela.
Pneumokoky môžu spôsobovať zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek. Pri zápale stredného ucha je riziko rozšírenia zápalu na okolité kosti. Odhaduje sa, že na Slovensku ochorie ročne 18 detí vo veku do päť rokov na pneumokokovú meningitídu, 122 na pneumokokovú sepsu a 35 000 detí na pneumokokový zápal stredného ucha. Ročne zomrú na Slovensku štyri deti vo veku do päť rokov. V 20 krajinách EÚ je už očkovanie konjugovanou vakcínou povinné. V USA celoplošné očkovanie zaviedli v roku 2000, pričom invazívne ochorenia u detí klesli o 94 %. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prijala očkovanie detí do dvoch rokov za svoju absolútnu prioritu.
Autor článku: TASR