Nepriaznivý vývoj a nedostatočná informovanosť o ochoreniach obličiek na Slovensku sú hlavné dôvody edukačnej kampane, ktorá bude prebiehať pri príležitosti Svetového dňa obličiek od 8. do 14. marca 2008. V nákupných centrách ôsmich krajských miest SR sa budú širokej verejnosti rozdávať infobalíčky, v ktorých nájde prehľadnú edukačnú brožúru o ochoreniach obličiek, ich rizikách a komplikáciách, ako aj diagnostické prúžky na moč s návodom a škálou na vyhodnotenie.
"Vďaka tomu si budú môcť ľudia sami orientačne skontrolovať fungovanie svojich obličiek a zároveň to umožní odhaliť skryté formy ochorenia. V centrách bude zároveň prebiehať bezplatné meranie krvného tlaku, ktorý je významným rizikovým faktorom ochorení obličiek. Súčasťou balíčka bude aj zoznam a kontakt na nefrologické ambulancie v danom regióne, na ktoré sa môže verejnosť s prípadnými problémami a otázkami obrátiť," uviedla Petra Jedličková z Accelerate, s. r. o.
Svetový deň obličiek bol po prvýkrát vyhlásený v roku 2006 Medzinárodnou nefrologickou spoločnosťou a Medzinárodnou federáciou nadácií pre ochorenia obličiek. Odvtedy každoročne pripadá na 2. štvrtok v marci. Partnermi kampane 2008 na Slovensku je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), Ministerstvo zdravotníctva SR a Slovenská nefrologická spoločnosť. Akcia je podporená z edukačného grantu spoločnosti Roche.
Chronickým ochorením obličiek trpí vo svete 500 miliónov ľudí. Väčšina nepozná varovné príznaky a lekára vyhľadáva až v štádiu pokročilej choroby. Asi pätina chorých, ktorí na Slovensku každoročne začínajú s dialyzačnou liečbou, o svojom chronickom ochorení predtým vôbec nevedela. Chronické ochorenie obličiek často prebieha nepozorovane, bez príznakov. Postihuje však omnoho viac ľudí, ako sa predpokladá. Štúdie, ktoré prebiehali na rôznych kontinentoch a medzi príslušníkmi rôznych rás, ukázali, že určitú formu chronického poškodenia obličiek má 1 z 10 dospelých ľudí.
Obličkové ochorenia postihujú celý organizmus aj zdanlivo nesúvisiace orgány. Pacienti majú až desaťkrát vyššie riziko srdcového infarktu a cievnej mozgovej príhody, ako zdraví jedinci. Včasná diagnostika pritom umožňuje spomaliť či dokonca zastaviť vývoj ochorenia, predísť vývoju jeho komplikácií a znížiť riziko zlyhania obličiek. Problém sa dá odhaliť už v skorom štádiu veľmi jednoduchým vyšetrením moču diagnostickým prúžkom.
Autor článku: TASR