Rýchly nárast teploty vzduchu v súčasnom období zvýšil riziko vzniku peľových alergií. "Vysoký a nečakaný nárast teploty ovzdušia v tomto mesiaci podporil intenzívne kvitnutie jarných rastlinných druhov, ku ktorým patria aj alergénne druhy a to najmä lieska, jedľa a tis," uviedla pre TASR Jana Chrenová z Katedry botaniky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Peľová sezóna sa v tomto kalendárnom roku začala podľa jej slov 28. januára. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom bol zaznamenaný najmä intenzívny nárast hladiny peľu najmä u tisu. Spóry mikroskopických húb, ktoré sú u senzibilných ľudí taktiež jedným z pôvodcov vzniku alergických ochorení, sa v ovzduší vyskytovali len v minimálnom množstve.
"Teplé počasie spôsobuje prudký nástup kvitnutia stromov a krov v dôsledku čoho sa do ovzdušia začínajú uvoľňovať peľové zrná predovšetkým vetrom opelivých jarných drevín ako sú jelša, lieska, hrab, topoľ a tis," vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Lenka Šramková. Preto práve ľudia, ktorí sú citliví na peľové zrná týchto rastlín, môžu pociťovať prvé príznaky peľovej alergie.
Alergia môže byť u každého človeka spôsobená peľmi rozličných druhov rastlín, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach. Aj preto je ťažké presne povedať, ktoré obdobie je pre alergikov najhoršie. "Všeobecne však možno povedať, že najhoršími mesiacmi sú apríl – máj, keď kvitne najviac alergénnych druhov. Najmä breza, ktorá patrí medzi najsilnejšie peľové alergény,“ skonštatovala Chrenová.
Aby aj alergici preklenuli kritické obdobie v relatívnom zdraví, odporúčajú im lekári najmä obmedziť prechádzky v prírode počas suchého a veterného počasia, vyhýbať sa fajčeniu či obmedziť jedlá, ktoré by mohli obsahovať alergény. Dôležité je dbať aj na zvýšenú čistotu v domácom prostredí, najmä častejšie vymieňať posteľnú bielizeň či utierať prach na mokro. Odporúča sa aj častejšie umývanie vlasov, na ktorých sa môžu zachytiť peľové zrnká.
Autor článku: TASR