Vo Všeobecnej nemocnici n.o. Lučenec by radi privítali v rámci generačnej výmeny ďalších mladých lekárov do novootváraných ambulancií, i keď nedostatok lekárov akútne nepociťujú. Za posledné štyri roky sa stav znížil len prirodzeným úbytkom zo 138 na 134 lekárov.
Ako pre TASR uviedol predseda správnej rady a riaditeľ marketingu Ján Miadok, noví lekári nastupujú do Lučenca od 1. apríla z nemocníc v Banskej Bystrici a Rimavskej Soboty. "Problém v nemocniciach vidím predovšetkým v tom, že bývalá vláda zaviedla nespravodlivý systém - lekári, ktorí robia 8 hodín, zarobia mesačne vyše 100 tisíc Sk a každý deň popoludní odchádzajú domov k rodine a odborníci, ktorí sú v nemocniciach v 24-hodinových službách, majú príjem 30 tisíc Sk. Súčasný trend redukcie počtu odborných ambulancií mimo nemocníc nastavuje systém správne," pokračoval Miadok.
Situáciu v lučeneckej Všeobecnej nemocnici n.o. nepovažuje vôbec za dramatickú, pretože majú dostatok personálu aj na pokrytie zdravotníckych služieb pre pacientov z okolitých okresov Poltár a Veľký Krtíš. V súčasnosti v lučeneckej nemocnici otvárajú nové kobaltové oddelenie za 25 miliónov Sk, v ktorom nainštalovali diagnostický prístroj novej generácie.
Podobne aj riaditeľ Nemocnice s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ján Šulaj nepokladá situáciu za kritickú ani urgentnú nielen v prípade lekárov, ale aj zdravotníckeho personálu. "Samozrejme, máme neobsadené miesta, ale nepovažujem situáciu za problémovú. Lekári všeobecne odchádzajú zo Slovenska predovšetkým pre nízke platy, pretože nedá sa povedať, že by u nás robili menej zaujímavú prácu ako v zahraničí," zdôraznil Šulaj. Dodal, že slovenskí lekári sú všade vo svete žiadaní, pretože sú na vysokej odbornej úrovni, s dobrou kvalifikáciou, ktorú uznajú všade vo svete okrem USA. Tam však s certifikáciou majú problémy aj Briti, Nemci či Taliani. "Kto zo slovenských lekárov ovláda reč, nepotrebuje na výkon lekárskej praxe v zahraničí žiadnu nostrifikáciu," pokračoval.
Nedostatok lekárov je však v Nemocnici s poliklinikou n.o. Všeobecná nemocnica v Rimavskej Sobote. Lekári chýbajú najmä na internom oddelení nemocnice. Naopak, najstabilnejšie obsadenie má pediatria a detské oddelenie. Podľa šéfky tamojších odborov Dany Dragijskej nemocnica má v súčasnosti 86 lekárov prevažne v strednom a staršom veku. Mladých s niekoľkoročnou praxou je málo. "Veľká časť mladých lekárov z Gemera odchádza hneď po skončení školy do zahraničia," povedala TASR.
Najväčší odlev lekárov zaznamenali pred asi troma rokmi, keď sa zmenili podmienky ich odmeňovania. V tom čase ich v rimavskosobotskej nemocnici pracovalo približne 100. Lekári, ktorí vtedy odišli do neštátneho sektora, hovoria, že za odchodom boli nielen financie, ale aj napäté vzťahy, ktoré súviseli so spôsobom vedenia nemocnice, ktorý priniesli jej noví prevádzkovatelia.
Autor článku: TASR