Vlastný príklad na vykreslenie počtu lekárov na obvodoch v trnavskom regióne používa prezident Regionálnej lekárskej komory Mário Moro. „Ak by som teraz odišiel z miesta detského lekára v Cíferi, predpoklad, že za mňa zoženú náhradu, sa blíži k nule," povedal pre TASR.
Situácia je podľa neho nepriaznivá najmä v obciach, kde vo veľkej miere pracujú presluhujúci obvodní lekári. Mladí lekári o tieto pracoviská nemajú záujem, zlá situácia je na Záhorí. „Lekári tam majú zhruba 2500 pacientov na jednu ambulanciu, priemer je okolo 1700," informoval Moro. Sám si ani nevie spomenúť, kedy naposledy prišli do radov obvodných lekárov nové posily. „Zhruba pred desiatimi rokmi nastúpili dvaja či traja, a asi pred šiestimi rokmi jedna lekárka do Boleráza," pokračoval. Presnú štatistiku počtu lekárov a skutočnej potreby na regionálnej komore nemajú, disponuje nimi bratislavské ústredie.
„My len pociťujeme, že naši lekári sú preťažení, ich priemerný vek je okolo 55 rokov,"“ konštatoval prezident regionálnej komory. V prípade všeobecných lekárov vidí Moro príčinu aj v zlom systéme prípravy. Kým špecialisti si môžu v zdravotníckych zariadeniach robiť atestácie, pre všeobecné lekárstvo takáto možnosť nie je. „A okrem toho mladých, práve vyštudovaných lekárov vyháňa zo Slovenska spoločenská klíma," zdôraznil. Spočíva podľa neho aj v tom, že verejnosť neoceňuje prácu lekárov, robí ich zodpovedným za to, za čo nie sú. Ďalším faktorom je finančné ohodnotenie.
Na druhej strane prezident regionálnej komory lekárov skonštatoval, že kolegov špecialistov nie je v trnavskej oblasti nedostatok. A že sa napriek tomu tvoria rady pred ich ambulanciami, pripisuje „chorému", nepremyslenému systému fungovania slovenského zdravotníctva a teraz najnovšie aj systému výmenných lístkov. „Máme napríklad lekára na obvode, ktorý má spolu päť plnohodnotných atestácií, ale nemôže pacientovi predpísať liek, musí ho poslať k špecialistovi," pokračoval Moro.
Prezident Regionálnej komory zubných lekárov Trnavského samosprávneho kraja Alexander Bednárik pre TASR povedal, že v súčasnosti je v regióne 264 zubných ambulancií s 276 stomatológmi. Priemer 1984 pacientov na jedno lekárske miesto je síce priaznivejší ako celoslovenský priemer, ale počet pacientov nie je rovnomerne rozložený. Kým v Piešťanoch má jeden zubár na starosti 1398 pacientov, v regióne Galanty a Serede je to 2553, Trnavy 2141 a Skalice 2420. Najvyššie percento stomatológov je vo vekovom rozpätí 51 až 60 rokov, výnimkou nie sú ani starší ako 66-roční zubní lekári. Bednárik má obavy z ďalšieho vývoja. „Málo ľudí študuje zubarinu," zamyslel sa. Podľa jeho slov je problémom aj nariadenie, podľa ktorého absolvent musí pracovať tri roky pod dohľadom skúseného kolegu. „Zastávame názor, že napríklad fakultná nemocnica by mohla zriadiť pracovisko, kde by sa mladí zubári 'naučili trhať zuby' a po určenej dobe by si mohli zriadiť vlastnú prax," povedal Bednárik. Tak by postupne nahradili odchádzajúcich do dôchodku.
Autor článku: TASR