Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), ktorý je zriaďovateľom štyroch nemocníc s poliklinikou (NsP), dvoch polikliník a piatich zdravotníckych zariadení (bývalých polikliník), má dlhodobo skúsenosti s odchodom lekárov do zahraničia i do iných zdravotníckych zariadení v rámci Slovenska.
Podľa hovorcu ŽSK Petra Kubicu jedným z dôvodov je aj odlišná priemerná mzda v štátnych zdravotníckych zariadeniach a zariadeniach samosprávneho kraja. „Rozdiel je 6 až 7 tisíc korún v priemernom plate. Naše nemocnice sú financované trochu menej zo zdravotných poisťovní, čo je najdôležitejší zdroj ich financovania. Zároveň je tu konkurencia zo zahraničia, ktorá je pre lekárov predsa len lákavejšia," skonštatoval Kubica.
Pre samosprávny kraj sú podľa neho kľúčové NsP, pričom je presvedčený, že všetky štyri majú opodstatnenie. Poukázal na ich veľkú spádovú oblasť a zároveň perspektívu do budúcnosti byť zaujímavou konkurenciou aj pre susedné regióny, nielen slovenské, ale aj zahraničné. „Spomeniem nemocnicu v Čadci, ktorá je naozaj veľmi blízko Českej republiky alebo v Trstenej, do ktorej už dnes chodí nielen množstvo poľských turistov, ale aj ľudí, ktorí potrebujú pomôcť v oblasti zdravotníctva," uviedol hovorca samosprávneho kraja.
ŽSK na internetovej stránke pravidelne zverejňuje voľné pracovné miesta, aby prilákal lekárov. Hovorca ŽSK upozornil, že veľké percento lekárov v niektorých odboroch je v dôchodkovom alebo preddôchodkovom veku. Tiež pripomenul, že mnohí mladí lekári sa nevenujú špecializáciám a nemajú podporu, aby sa z nich stávali špecialisti. „Dnes vo všeobecnosti chýbajú napríklad gynekológovia. Momentálne sa ich nedostatok podarilo vyriešiť na gynekologickom oddelení NsP v Čadci, kde bol dlhodobo ich nedostatok. Rôznych odborníkov hľadáme aj v nemocnici v Liptovskom Mikuláši, ale verím, že sa nám ich postupne podarí nájsť," pokračoval Kubica.
Nedostatok odborného zdravotníckeho personálu pociťuje aj Martinská fakultná nemocnica (MFN). Podľa jej hovorkyne Kataríny Kapustovej by potrebovali lekárov pre odbory anestéziológia, rádiológia, gynekológia a cievna chirurgia. „Ideálne aspoň po prvej atestácii, s čím ale býva problém. Niektoré pracoviská sú preto ochotné prijať aj absolventov lekárskych fakúlt," skonštatovala Kapustová.
Dôvody odchodu lekárov, ani ich ďalšie odborné pôsobenie MFN podľa Kapustovej nemapuje. „Aktuálne výraznejší odchod lekárov za prácou do zahraničia nepociťujeme, ich nedostatok je dlhodobejší problém," spresnila hovorkyňa MFN. Dodala, že základnou spádovou oblasťou nemocnice je turčiansky región, ale ako takzvaná koncová nemocnica ošetrí až 40 percent pacientov z iných regiónov.
Autor článku: TASR