Slovensko sa radí ku krajinám s nízkym výskytom tuberkulózy (tbc) aj napriek tomu, že vlani sme zaznamenali mierny nárast tohto ochorenia. Kým v roku 2004 to bolo 705 prípadov, v uplynulom roku 743. Podstatná časť infekčných pacientov sa liečila v Ústave tbc, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.
"Situáciu máme zatiaľ plne pod kontrolou. Prispieva k tomu vyše 98-percentná preočkovanosť populácie. Deti očkujú už v pôrodnici," informoval primár Ivan Solovič na dnešnej tlačovej besede venovanej Svetovému dňu tbc (24. marca).
Zdôraznil, že na Slovensku je päť základných liekov na tbc. Patrí k nim pyrazinamid, ktorý sa podáva pacientom v úvodnej etape liečby. V súčasnosti však nepatrí k registrovaným liekom a mal by sa riešiť individuálnym dovozom, čo považujú lekári za problém vzhľadom na zdĺhavý proces vybavovania. Podľa nich môže trvať aj dva mesiace, kým sa liek dostane k pacientovi.
"Na Slovensku sa spotrebuje ročne 70 kg pyrazinamidu, čo je z hľadiska farmaceutických firiem malé množstvo, ale náhradu zaň nemáme. Ak dostane pacient potrebné lieky okamžite, už po štyroch týždňoch prestáva byť infekčný," vysvetlil Solovič. Riešenie vidí v plošnom nákupe lieku.
V súčasnosti majú vo Vyšných Hágoch na uzatvorenom oddelení 26 pacientov s tuberkulózou, z nich je 22 ešte infekčných. Patrí k nim aj 17-ročný utečenec z Bangladéša. Migrácia obyvateľstva sa podpisuje pod nárast tbc vo viacerých krajinách.
Liečba je dlhodobá, trvá šesť mesiacov, z toho takmer dva na lôžku. Lieky vyjdú na 6300 až 6600 Sk, hospitalizácia na viac ako 40 tisíc Sk. Riaditeľ ústavu Robert Adam dodal, že poisťovne preplácajú približne polovicu týchto nákladov. Liečba rezistentných foriem tbc, teda takých, ktoré na bežné lieky nereagujú, je podstatne drahšia. Stojí 70 až 100 tisíc Sk. Úspešnosť liečby na Slovensku je takmer 89-percentná.
Autor článku: TASR