Podľa údajov Medzinárodnej spoločnosti zaoberajúcej sa štúdiom problémov starnúcich mužov (ISSAM - International Society for the Study of The Aging Male) pribúda seniorov vzhľadom na zvyšujúci sa priemerný vek populácie. Vek očakávaného dožitia mužov je priemerne o 6 až 7 rokov kratší ako u žien. V roku 2050 bude na svete takmer dvakrát viac mužov nad 65 ako do 15 rokov. Pomer úmrtí na najčastejšie choroby medzi ženami a mužmi je vždy v neprospech mužov, prezentoval poznatky z nedávneho kongresu v rakúskom Salzburgu prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život Ivan Kubiš. Odborníci pomenovali uvedený jav androtropia - choroby spôsobujúce predčasné úmrtia mužov.
Hoci je starnutie fyziologické, prirodzené, nie sú podľa známeho banskobystrického sexuológa Kubiša fyziologické choroby a neschopnosť samostatného života u seniorov. Z ekonomického hľadiska sú náklady na ošetrovanie nesamostatného človeka sedemkrát vyššie. Cieľom medicíny nie je predlžovať život, ak nie je schopná zaistiť jeho kvalitu. Starnutie prináša mužom množstvo nepríjemných telesných aj psychických zmien. Častou príčinou je nedostatok testosterónu. Jeho znížené hladiny spôsobujú zmeny nálad, pokles telesnej aj duševnej výkonnosti, poruchy spánku, pokles objemu svalov a pribúdanie tuku, kožné zmeny, oslabenie kostí - osteoporózu, ktorá má za následok zlomeniny aj pri malej záťaži.
V minulosti sa liečil nedostatok testosterónu liekmi s negatívnym vplyvom na pečeň. Dnes sa už nepoužívajú. V krátkom čase sa očakáva v SR uvedenie nového lieku, ktorý udržuje dostatočné hladiny testosterónu počas 10 až 14 týždňov od podania jednej injekcie, doplnil Kubiš.
Starnúci muž (Aging Male) predstavuje problémy v novej civilizačne naliehavej oblasti medicíny starnutia. Na tomto multidisciplínárnom odbore sa podieľajú sexuológovia, andrológovia, urológovia, endokrinológovia, diabetológovia, epidemiológovia, dermatovenerológovia a odborníci na výživu a osteoporózu.
Autor článku: TASR