Karboxyterapia – liečebné injekcie oxidu uhličitého, je v balneoterapii využívaná od roku 1932 (po prvýkrát vo francúzskych kúpeľoch. Royat). Od toho času bolo už publikovaných množstvo vedeckých prác o skvelých účinkoch tejto liečebnej metódy. V balneoterapii sú známe „plynové injekcie“ využívané predovšetkým k liečbe kĺbových problémov, pri zlom prekrvovaní dolných končatín (ischemická choroba), u porušení prekrvenia kože diabetikov, ale aj u niektorých pacientov so systémovými cievnymi ochoreniami a ochoreniami srdca (bradykardia, nízky krvný tlak). V posledných dvoch rokoch sa ale do popredia dostáva využitie tejto unikátnej metódy aj v dermatológii, estetickej dermatológii a anti-aging medicíne.
Svetové kongresy venované spomaleniu a obmedzeniu vplyvu starnutia ako aj renomované svetové pracoviská zamerané na omladenie stále viac propagujú túto jedinečnú metódu ako minimálne agresívnu, pre pacienta príjemnú a s výbornými efektmi, bez rizika nežiaducich účinkov. V Európe sa výskumom metódy zaoberá napr. univerzita v talianskej Siene, Centrum mikroangiológie a mikrocirkuláce pri milánskej univerzite, pracoviská v Rakúsku a Maďarsku. V mnohých krajinách sveta (Austrália, Kórea, Singapur, štáty Južnej Ameriky) je metóda široko prezentovaná a využívaná. V talianskom meste Siena vznikla samostatná medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa výskumom karboxyterapie (G.I.S.C. - International Scientific Carbondioxide Therapy Group).
Nečudo, že karboxyterapia sa teší čo raz väčšiemu záujmu aj medzi poprednými svetovými odborníkmi a celebritami, ktoré jej dávajú absolútnu prednosť pred niektorými agresívnejšími metódami omladzovania (lasery, zlaté nite, face liftingy). U našich susedov v Prahe s touto metódou majú už bohaté skúsenosti a v poslednom pol roku už sa udomácnila aj na Slovensku. Využívajú ju ale nielen klienti, ktorí chcú obmedziť prejavy starnutia a elegantným spôsobom postúpiť novú metódu rejuvenizácie, ale aj napríklad pacienti s nehojacimi sa vredmi predkolení, vredmi u pacientov s diabetom, nehojacimi sa chirurgickými ranami.
Karboxyterapia je účinná ale aj u niektorých prejavov psoriázy v spojení s tradičnými postupmi, u cirkumskriptnej sklerodermie (miestnej sklerózy) aj vypadávaní vlasov.
V estetickej dermatológii sa využíva predovšetkým efekt vazodilatácie a schopnosť navodenia prestavby intradermálneho kolagénu. Tento efekt je viditeľný pomerne veľmi rýchlo (zväčša už po dvoch ošetreniach napr. v priebehu 7-14 dní). Veľmi výrazne a viditeľne sa zlepšuje napätie (tonus) kože ako aj estetické parametre (pri ošetrení povädnutých partií kože brucha, paží, vnútorných stehien, podbradku, ale aj očných viečok - tu ale ošetrenie vyžaduje veľkú skúsenosť). Potešiteľné je zlepšenie a účinok karboxyterapie u strií, celulitídy, jaziev (aj starších a rozsiahlejších, najmä po popáleninách). Výborné sú efekty napríklad pri korekcii po niektorých neúspešných zákrokoch napr. po liposukcii , alebo priamo k modelácii problematických partií tela (stehná, boky brucho). Tu je efekt viditeľný ale až po 5-10 ošetreniach. Samozrejme ako u všetkých metodík, aj u karboxyterapie existujú pacienti, ktorí na metodiku nereagujú podľa očakávania, ale tu býva na príčine najmä nezdravý životný štýl a niektoré návyky, ktoré pacient nie je ochotný zmeniť.
K aplikácii oxidu uhličitého pre účely dermatológie a estetickej medicíny sa využíva špeciálny prístroj Carbomed (italská firma Carbossiterapia Italiana). Parametre sú nastavované počítačom individuálne podľa indikácie a miesta určenia a samotné ošetrenie sa vykonáva veľmi jemnými ihličkami. Jedno ošetrenie trvá 20 – 40 minút, a množstvo aplikovaného oxidu uhličitého je vždy z hľadiska pacienta bezpečné.
Aké sú pocity priamo po aplikácii? Sú popisované rôzne - teplo, mierne mravenčenie, jemné pálenie, ale nakoľko oxid uhličitý má aj analgetický efekt, rýchlo tieto pocity odznievajú.
Klienti alebo pacienti vidia pozitívne účinky metódy často už po 1-2 ošetreniach. A dá sa povedať, že v niektorých parametroch – napríklad rejuvenácia tvárových partií, svojim finálnym efektom a najmä bezpečnosťou predčia aplikáciu botulotoxínu.
V prípade estetickej dermatológie – modelácie rizikových partií sú efekty viditeľné ale až po 6-8 ošetreniach, odporúča sa najmenej 10 ošetrení 1-2x týždenne a ďalej podľa stavu kože a účinku. Ovplyvnenie niektorých kožných ochorení trvá ale dlhšie.
Metóda je ale skutočne všestranná a pre výborné efekty veľmi obľúbená, do tej miery, že tí čo mali možnosť ju odskúšať sa veľmi radi vracajú. Samozrejme má aj svoje obmedzenia a sem patrí ťažšia ischemická choroba srdca, akútne embólie, tromboflebitídy a flebotrombóza, gangrény, obličkové zlyhanie, nekompenzovaný vysoký tlak a prekonaná mozgová príhoda, tehotenstvo, kojenie.
Pre klientov je samozrejme nezanedbateľná je aj finančná stránka – jedno ošetrenie stojí (podľa veľkosti lokality a to či ide o dermatologické alebo esteticko dermatologické ošetrenie) od 150 do maximálne 500 korún.
Autor článku: MUDr. Hana Zelenková, PhD.