Parkinsonova choroba (PCh) je druhé najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihuje rovnako mužov ako ženy najmä v staršom veku.
Na Slovensku trpí touto chorobou okolo 15.000 ľudí. K primárnym príznakom patrí tras - mimovoľný rytmický pohyb častí tela. Je najcharakteristickejším prejavom PCh a u troch štvrtín pacientov býva zároveň aj prvým. Ďalšími príznakmi sú svalová stuhnutosť, pomalý pohyb, nestabilita.
"Degeneratívne zmeny nemožno zastaviť, je však možné spomaliť rýchlosť, ktorou choroba postupuje," informoval dnes na tlačovej besede predseda Slovenskej neurologickej spoločnosti doc.MUDr. Ján Benetin z II. Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave. "Na Slovensku sú pre parkinsonikov dostupné všetky moderné lieky a doplatky za ne nie sú vysoké. V rokoch 2001 až 2007 výrazne stúpla spotreba liekov proti tomuto ochoreniu, čo prinieslo lepšiu kvalitu života pacientov. Existuje päť hlavných skupín antiparkinsoník podľa mechanizmu ich účinku," povedal docent Benetin.
O novom lieku proti Parkinsonovej chorobe vo forme náplastí informoval novinárov MUDr. Peter Valkovič. Obsahuje účinnú látku rotigotín, ktorá sa postupne uvoľňuje celých 24 hodín. Je to najmodernejší liek, má veľmi nízku tendenciu k liekovým interakciám. Je vhodný pre hospitalizovaných pacientov a predovšetkým pre tých, ktorí trpia poruchou prehĺtania. K jeho výhodám patrí aj to, že odbremení pacienta od pravidelného užívania viacerých liekov. Tento liek sa dodáva v štyroch veľkostiach, podľa množstva účinnej látky.
S novým liekom vo forme náplastí máme na Slovensku skúsenosti pol roka a sú zatiaľ veľmi dobré. V súčasnosti ho v SR používa okolo 50 pacientov, povedal Valkovič. Ako dodal, neprichádza však k masívnemu prechodu na uvedený nový liek. O tom, aký liek alebo lieky bude ten-ktorý pacient užívať, rozhodujú odborníci na základe medicínskych kritérií, ale i podľa názoru pacienta a jeho schopnosti prijať novú liečbu.
Autor článku: TASR