Odhady hovoria, že viac ako polovica dospelej populácie v Európe vo veku 35 až 65 rokov má nadváhu, čo je dokopy asi 147 miliónov ľudí. Iba v Európe je obéznych asi 66 miliónov osôb. Na Slovensku trpí obezitou každý piaty človek, nadváhou každý druhý. TASR o tom informovala Lenka Križanová zo Seesame, s.r.o.
Pritom riziko vzniku zdravotných problémov je vysoké už aj pri nadváhe. Ženy s nadváhou mávajú problémy s menštruačným cyklom, mykózami aj s otehotnením. Riziko úmrtia na ischemickú chorobu sa u nich zvyšuje dva- až trikrát, u mužov 1,7-krát.
Okrem zdravotných problémov môžu ľudia s nadváhou a obezitou pociťovať aj psychické problémy. Často sa cítia izolovaní a spoločensky diskriminovaní, upadajú do depresie a ich sebavedomie trpí. Prieskumy ukazujú, že ľudia s nadváhou a obezitou si ťažšie hľadajú zamestnanie. Príčinu vzniku nadváhy a obezity má v 95 percentách na svedomí nepomer medzi príjmom a výdajom energie a len päť percent je spojených s endokrinnými alebo inými zdravotnými problémami. Veľakrát vzniká problém už v detstve: v niektorých rodinách sú k nesprávnej výžive deti vedené, keď ich rodičia povzbudzujú dojesť všetko, čo majú na tanieri. To znamená, že dieťa často zje viac ako skutočne chce a potrebuje. Ak si v mladom veku neobľúbi nejakú pohybovú aktivitu, v dospelosti to už ide ťažšie.
V aktívnom veku sa rizikovým faktorom stáva nezdravý životný štýl – neprimerané množstvo jedla, nevhodná skladba stravy a málo alebo takmer žiadny pohyb. Podľa slov MUDr. Jany Holešovskej z Obezitologickej ambulancie v Poprade nadváha a obezita však nemusí byť vždy iba otázkou nedisciplinovanosti pacienta. U žien k rizikovým faktorom rozvoja obezity a nadváhy patria tehotenstvo a obdobie po ňom, klimaktérium, podávanie estrogénov pri hormonálnej antikoncepcii a substitučnej liečbe (HRT), podávanie „hormonálnych kokteilov“ (tzv. IVF stimulácia). Hromadenie viscerálneho tuku (tuk, ktorý sa ukladá najmä v oblasti pása medzi orgánmi) môže podporiť aj užívanie kortizolu, androgénov a rastových hormónov.
Ešte stále existuje niekoľko mýtov, ktoré ľudia snažiaci sa schudnúť považujú za pravdivé. Často si nesprávne myslia, že ak budú jesť light a dia výrobky, budú piť len 100-percentné šťavy, prípadne nebudú piť vôbec, tak rýchlejšie schudnú. Takisto je veľmi rozšírený mylný názor, že čím menej budú jesť, tým viac schudnú. Drastickým obmedzením potravy sa síce dá krátkodobo schudnúť, tento výsledok však nie je trvalý a jo-jo efekt je takmer istý. Organizmus si začne ukladať z prijímanej potravy tukové zásoby pre prípadné ďalšie obdobie bez dostatočného prísunu potravy. Pri neprimeranom obmedzení stravy sa zákonite dostaví obrovský pocit hladu. Oveľa účinnejšie je pristupovať k zmene stravovania komplexne a pod dohľadom odborníka, ktorý pri chudnutí môže odporučiť i vhodne zvolenú farmakoterapiu. Dôležité je však predovšetkým zloženie jedálneho lístka a pohybová aktivita.
Autor článku: TASR