Všeobecní lekári, gynekológovia a stomatológovia oddnes už nemôžu odmietnuť pacienta, ktorý má v jeho rajóne trvalý pobyt. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá obnovila tzv. rajonizáciu a nadobudla účinnosť začiatkom januára 2008.
Obnovou tzv. rajonizácie a určením zdravotných obvodov sa podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR zabezpečí právo každého občana na dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Doterajšia právna úprava totiž umožňovala ambulancii odmietnuť uzavretie dohody s pacientom o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z dôvodu pracovnej zaneprázdnenosti lekára aj v prípade, ak sa ambulancia nachádzala v mieste pacientovho trvalého bydliska.
Novela umožňuje, že osoba môže zostať na základe uzatvorenej dohody u svojho doterajšieho všeobecného lekára, ambulantného gynekológa alebo ambulantného zubného lekára nezávisle od toho, či má alebo nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v určenom zdravotnom obvode tohto poskytovateľa. Vymedzenie zdravotných obvodov určia vyššie územné celky (VÚC) v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR.
Ak pacient nemá trvalý, ale prechodný pobyt v danom kraji a potrebuje si nájsť napríklad stomatológa, môže požiadať o zoznam zazmluvnených stomatológov v danom kraji svoju zdravotnú poisťovňu. "Prípadne sa pacient obráti na lekára samosprávneho kraja (VÚC) so žiadosťou o sprostredkovanie, respektíve pridelenie stomatológa," uviedla pre TASR hovorkyňa MZ SR Silvia Horváthová. Druhou alternatívou je podľa Horváthovej, že pacient využije slobodnú voľbu lekára a vyberie si stomatológa sám. O existujúcich stomatologických ambulanciách sa môže informovať na internetovej stránke Slovenskej komory zubných lekárov.
"Ak má poistenec problém nájsť si lekára, môže sa obrátiť na pobočku Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a revízny lekár mu pomôže odporučiť zmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti," vysvetlila pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová a dodala, že zoznam zmluvných poskytovateľov je zverejnený aj na internetovej stránke VšZP a k dispozícii je vo všetkých pobočkách poisťovne. "Rajonizácia platí rovnako pre štátnych lekárov, ako aj pre súkromníkov," vysvetlila pre TASR vedúca oddelenia zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Oľga Veselá. Prideľovanie rajónov vykonávajú samosprávne kraje. Tie už avizovali približne 900 rajónov v Bratislavskom, 800 v Trenčianskom, 600 v Trnavskom, 900 v Banskobystrickom kraji. Žilinský kraj má približne 680 rajónov, Košický 1000 a Popradský tiež 1000 rajónov.
"Ak pacienta odmietne lekár prevziať do trvalej zdravotnej starostlivosti, môže sa obrátiť taktiež na Úrad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a príslušný VÚC, ktorý preverí správnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti," vyjadril sa pre TASR hovorca ÚDZS Milan Michalič. Podľa neho najčastejšie zdôvodnenie lekára pri odmietnutí ošetrenia vyplýva z dodržiavania ordinačných hodín. "Samotná rajonizácia, netvorí podstatu problému. Problém spočíva v nedostatku zubných lekárov a ich vekovej štruktúre, kde nad 50 rokov je 60 percent a v dôchodkovom veku 700 zubných lekárov. Poisťovne sú nastavené na historické limity z minulosti a nezohľadňujú pružne úbytok alebo prírastok počtu poistencov u jednotlivých zubných lekárov," uviedol pre TASR prezident Komory zubných lekárov (KZL) Ján Gašič.
Z tohto dôvodu podľa jeho slov zubní lekári odmietajú prijať ďalšieho pacienta do ošetrovania, pretože s ním nejdú finančné prostriedky a poisťovňa im nenavýši limit. "Problémy predpokladáme v tých oblastiach, kde je nedostatok zubných lekárov a sú im pridelené obvody nad ich fyzickú záťaž," dodal Gašič. Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula pre TASR uviedol, že pokiaľ je zachovaná slobodná voľba lekára, tak nemá komora voči rajonizácii žiadne námietky. "Z praktického pohľadu sa nič nemení," dodal na záver.
Autor článku: TASR