Kvalita vybavenia autolekárničiek je rôzna a výrobcovia mnohokrát používajú nevhodné materiály. Ukázal to porovnávací test autolekárničiek za rok 2007.
Slovenská legislatíva ukladá povinnosť, aby každé auto obsahovalo správne vybavenú lekárničku. "Problémom však je, že výrobcovia nedbajú na kvalitu," podotkla Jana Badidová zo Slovenského Červeného kríža. Odborníci upozorňujú, že v mnohých prípadoch sa gumené rukavice trhajú, náplaste nelepia, nožnice nestrihajú, obväzy sa strapkajú, šatky sú z nezodpovedajúceho materiálu. "Kvalitná autolekárnička však môže pomôcť zachrániť život," dodala Badidová. Zákon o priestupkoch stanovuje, že ak sa v povinnej výbave vozidla nenachádza autolekárnička, vodič môže byť pokutovaný až do výšky 2000 korún (61,39 eur).
Pri dopravných úrazoch sú veľmi častými poranenia hlavy a hrudníka. "Aj keď je otras mozgu ľahším zranením hlavy, netreba ho podceňovať a v každom prípade ihneď zavolať záchrannú službu," vysvetlil lekár Ján Korec z bratislavskej nemocnice v Ružinove. Podľa odborníkov so zraneným netreba zbytočne hýbať, ak je pri vedomí, je vhodné komunikovať a snažiť sa ho upokojiť. "V prípade bezvedomia treba zaklonením hlavy zabrániť zapadnutiu jazyka a resuscitovať až do príchodu sanitky," upozornil Korec.
Podľa dostupných štatistík v roku 2007 klesol počet dopravných nehôd, na druhej strane počet smrteľných zranení stúpol. Zákon občanovi ukladá povinnosť poskytnúť prvú pomoc. V prípade, že ju vodič neposkytne a nie je nijakým spôsobom ohrozený, hrozí mu odňatie slobody až do výšky troch rokov.
Autor článku: TASR