Užívanie hormonálnej antikoncepcie v spojitosti s fajčením patrí medzi rozšírené rizikové faktory vzniku hĺbkovej trombózy a tromboflebitídy. Trombóza hĺbkových žíl pritom postihuje vo vyspelých krajinách asi dve percentá obyvateľov. Je podstatne závažnejšia ako tromboflebitída, teda zápalový proces v oblasti povrchových žíl.
Ochorenie spočíva v tom, že v hlbokých žilách sa v dôsledku zrážania krvi tvoria zrazeniny nazývané tromby. Ak sa trombus odtrhne, môže doputovať žilovým riečiskom až do pľúc a spôsobiť embóliu. "Hormonálna antikoncepcia zvyšuje 2,5-násobne riziko vzniku hĺbkovej trombózy v závislosti od preparátu. Bohužiaľ nízkohormonálna antikoncepcia nie je výhodnejšia," vysvetlil pre TASR Ivar Vacula z 2. Internej kliniky FNsP a LFUK v Bratislave.
Vacula upozornil najmä na skutočnosť, že v spoločnosti čoraz viac žien užíva antikoncepciu a pri tom aj fajčí. "Nikdy nevieme, akú máme genetiku a bohužiaľ sú genetické predispozície, ktoré v spojení s hormonálnou antikoncepciou zvyšujú riziko vzniku hĺbkovej trombózy až stonásobne," zdôraznil. Tvorba trombov je jednou z komplikácií liečby antikoncepciou a musí viesť k okamžitému zastaveniu liečby, hospitalizácii a podaniu preventívnej liečby. Nedodržiavanie návodu na používanie liečiva, teda príbalového letáčika, ktorý veľmi presne hovorí o nežiaducich komplikáciách, o ich závažnosti a o tom, kedy treba reagovať, môže viesť k vážnym zdravotným problémom až k smrti.
Podobné prípady sú známe aj v slovenskom zdravotníctve. Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič v minulosti upozornil, že reagovať treba pri poruche metabolizmu cholesterolu, teda pri zvýšených hodnotách. Veľmi urýchlene treba reagovať a prerušiť liečbu aj pri bolesti na hrudi, pri dýchavici a pri príznakoch, ktoré vedú k známkam zlyhávania.a
Autor článku: TASR