Asi 300 ľudí dnes zvonením mobilných telefónov vyjadrilo nesúhlas s Národným programom ochrany sexuálneho a reprodukčného zdravia z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Protest podporili viaceré mimovládne organizácie, ako aj nezávislí poslanci Národnej rady SR, poslanci za KDH a poslankyňa za ĽS-HZDS. Aktivisti dnes zároveň poslali premiérovi Robertovi Ficovi otvorený list, v ktorom ho vyzývajú, aby vláda tento program odmietla.
"Program nie je v prospech všetkých občanov, prehĺbi demografickú krízu, upiera práva rodičom na slobodný výber výchovy pre ich deti a privileguje lekárov, ktorí sú schopní robiť potraty oproti tým, ktorí si chcú uplatniť výhradu vo svedomí," uviedol Marek Michalčík z organizácie Fórum života. Zároveň si myslí, že tento program vytvorila úzka skupina ľudí bez dostatočnej odbornej oponentúry. Kritizovaný program nebol predmetom dnešného rokovania kabinetu. Jeho odporcovia zatiaľ neuvažujú o usporiadaní ďalšieho protestu. "Uvidíme, ako sa k tomu vláda a minister postavia," dodal. Konštatoval, že v prípade nového programu sú jeho oponenti pripravení spolupracovať na jeho príprave.
Zvonením mobilu vyjadril nesúhlas s programom aj predseda KDH Pavol Hrušovský. Podľa jeho slov ho k tomu viedla obava o to, že štát bude násilným spôsobom presadzovať výchovu a vzdelávanie, ktoré sa prieči presvedčeniu niektorých rodičov. "Je to dôvod na to, aby sme vyjadrili aj týmto demonštratívnym spôsobom nesúhlas s politikou vlády v oblasti sexuálnej výchovy mladej generácie," povedal. Líder KDH zároveň požiadal premiéra Fica o prijatie, aby mohol s ním prediskutovať hlavné dôvody nesúhlasu.
"Je naivné si myslieť, že deti o sexe nič nevedia," uviedla pre TASR Oľga Pietruchová zo Spoločnosti plánovaného rodičovstva. Vysvetlila, že deti sa so sexualitou stretávajú od malička a je lepšie podávať im zodpovedné informácie na sexuálnej výchove, ako by ich mali čerpať z médií alebo od kamarátov. "Je smiešne a nezodpovedné robiť z toho tabu," tvrdí. Objasnila, že v USA existujú štúdie o tom, že deti, ktoré mali sexuálnu výchovu, odďaľujú prvý pohlavný styk. Odhaduje sa, že slovenská mládež získava prvé skúsenosti so sexom okolo 16 až 17 roku života.
Protest podporili dnes organizácie Fórum života, Katolícke hnutie žien Slovenska, Fórum kresťanských inštitúcií, Kresťanskodemokratická mládež Slovenska a Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. Program žiada stiahnuť aj Konferencia biskupov Slovenska. Naopak, za jeho prijatie sa vyslovila Spoločnosť Prometheus, združenie svetských humanistov. Vláda na svojom poslednom zasadnutí 26. marca rokovanie o kritizovanom programe prerušila.
MZ chce prostredníctvom programu zvýšiť dostupnosť služieb reprodukčného zdravia v zdravotníckych pracoviskách. Materiál by mal skvalitniť aj vykonávanie umelého prerušenia tehotenstva v súlade s najnovšími poznatkami lekárskej vedy. Mala by sa garantovať aj finančná dostupnosť zákroku pre ženy zo sociálne slabých vrstiev. Program sa zameriava aj na zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotníckych služieb sexuálneho a reprodukčného zdravia, monitoring, ako aj kontrolu sexuálne prenosných infekcií vrátane HIV/AIDS. K trvalým úlohám má patriť podpora plánovaného rodičovstva, hlavne u marginalizovaných osôb či mladistvých, ako aj vypracovanie dlhodobých programov antikoncepčných metód.
Autor článku: TASR