Stovky zámožných Japoncov a boháčov z ďalších krajín sa obracajú na rýchlo sa rozvíjajúci čínsky priemysel s ľudskými orgánmi určenými na transplantáciu. Platia desaťtisíce dolárov za obličky či pečeň, ktoré sú v niektorých prípadoch odobrané popraveným väzňom a predané nemocniciam. Píše o tom dnes britský denník Independent.
Keď zlyhali obličky japonskému obchodníkovi Keničirovi Hokamurovi, mal na výber: čakať, kým sa nájde vhodný orgán na transplantáciu, alebo si na internete preveriť chýry o predaji ľudských orgánov.
Ako štátny príslušník Japonska, kde bolo od roku 1997 dodaných na transplantáciu len 40 ľudských orgánov, Hokamura vedel, že nemá veľmi na výber: "Len v tejto prefektúre čaká na transplantáciu 100 ľudí. Ak by som bol čakal na darcu, dnes by som bol už mŕtvy."
Zvolil teda druhú alternatívu a bol užasnutý, aké jednoduché to v skutočnosti je. Pred dvoma mesiacmi sa nakontaktoval na japonského sprostredkovateľa v Číne a o desať dní už ležal na operačnom stole v šanghajskej nemocnici, kde mu voperovali novú obličku.
"Bolo to všetko tak rýchle, bál som sa," priznáva dnes 62-ročný podnikateľ. Jeho "internetovým" darcom bol popravený muž. Obličku z jeho tela kúpil za 6,8 milióna jenov (1,8 milióna Sk).
Peking oficiálne nezverejňuje, koľko ľudí popravuje, no analytici odhadujú, že každoročne tam takýmto spôsobom odíde zo sveta až 8000 ľudí. Správy o tom, že čínske úrady odoberajú popraveným väzňom orgány, sa šíria už od polovice 80. rokov minulého storočia, keď sa transplantácia stala reálnou možnosťou vďaka vývoju imunosupresívneho lieku Cyklosporín A.
Autor článku: TASR