Vírus vtáčej chrípky sa geneticky rozdvojil. Oba varianty vírusu H5N1 už zrejme zabíjajú vtáctvo v Európe. Teraz budú musieť výskumníci farmaceutických firiem objaviť ďalšiu vakcínu a epidemiológovia sa musia pripravovať na pandémiu.
V pondelok na medzinárodnej konferencii o infekčných chorobách v americkej Atlante vedci z USA informovali, že zvládnuť pandémiu vírusu H5N1 bude dvojnásobne ťažšie, než sa pôvodne predpokladalo. Vedci doplnili, že od tých čias, ako sa objavili prví ľudia infikovaní kmeňom H5N1, sa vírus rozdelil na dve vývojové línie.
Pracovníci amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA sa dopracovali k tomuto záveru po tom, čo analyzovali viac ako 300 vzoriek vírusu H5N1, ktoré sa získali z uhynutých vtákov od roku 2003 až do leta 2005. V roku 2003 bol známy len jeden typ vírusu vtáčej chrípky, ktorý bol nebezpečný pre človeka a ktorý mohol vyvolať pandémiu. Teraz existujú už dva.
Prvý typ H5N1 sa prenášal na ľudí za určitých okolností v roku 2003 vo Vietname, Kambodži a Thajsku, druhý sa objavil vlani v Indonézii. Zatiaľ sa však ani jeden typ vírusu nezmenil na kmeň, ktorý by sa prenášal z človeka na človeka.
Americkí vedci potvrdzujú, že dva typy vírusu H5N1 zabíjajú vtáctvo už aj v Európe.
Vtáčia chrípka sa postupne rozšírila do 45 krajín Európy, Ázie a Afriky. Od začiatku tohto roka sa vírus H5N1 preniesol na 33 ľudí, z nich 22 zomrelo. Od roku 2003 vírus zabil 98 ľudí. Zatiaľ ho zdolá menej ako 50 percent osôb, ktorá sa ním infikujú.
Autor článku: TASR