Ak minister zdravotníctva Ivan Valentovič tvrdí, že nemôže problémy v rezorte riešiť zásahmi do hospodárenia zdravotných poisťovní (ZP), je to podľa europoslanca za KDH Miroslava Mikolášika pokrytectvom. "Koalícia má v parlamente pohodlnú väčšinu a zákon o zdravotných poisťovniach môžu poľahky zmeniť tak, aby bol výhodný pre pacientov," uviedol dnes Mikolášik na tlačovej konferencii v Bratislave.
Mikolášik zdôraznil, že za sedem rokov sa objem prostriedkov v zdravotníctve zdvojnásobil z 55 na 110 miliárd korún (3,39 miliardy eur). "Pýtam sa, či tu nemáme nejakú odsávačku na peniaze. Sú tam pomerne veľké peniaze, ale pacienti ani lekári to nepociťujú," pomenoval problém Mikolášik. V aktuálnej situácii je podľa neho prirodzené, že lekári odchádzajú do zahraničia, kde môžu liečiť na moderných pracoviskách za podstatne vyššiu odmenu, ako 36.000 korún (1110 eur), čo je priemerný plat lekára v slovenskej nemocnici.
Vážnou prekážkou pre zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti na Slovensku sú podľa europoslanca nízke zdravotné odvody štátu za svojich poistencov. "Je trestuhodné, že v situácii, keď máme deväťpercentný rast, parlament neodhlasoval zvýšenie zdravotných odvodov za poistencov štátu o percento alebo percento a pol," nazdáva sa reprezentant KDH.
Iný názor ako šéf rezortu zdravotníctva má Mikolášik aj na program sexuálneho zdravia. Snahu zaviesť do škôl sexuálnu výchovu označil za výsledok tlaku lobistických skupín a farmaceutických firiem. "Dohodli sa, že zavedú tento program do škôl. Rezort školstva chce všetkým ľuďom brutálnym spôsobom vnútiť rovnaký životný štýl, aby boli masívnymi spotrebiteľmi hormonálnych prípravkov po pohlavnom styku, aby bola bežná antikoncepcia užívaná ešte masívnejšie," vysvetľoval Mikolášik. Dodal, že množstvo žien sa v dôsledku užívania antikoncepcie nemôže stať matkami, lebo nemá ovulačný cyklus. V tejto súvislosti upriamil pozornosť na nepriaznivý demografický vývoj a starnutie obyvateľstva.
Mikolášik sa s Valentovičom zhodol na tom, že všeobecní lekári by mali na Slovensku zohrávať významnejšiu rolu. "Praktický lekár pre dospelých je schopný účinným spôsobom liečiť väčšinou pacientov," myslí si europoslanec, vzdelaním doktor medicíny. Za posilnenie úlohy praktického lekára podľa neho hovorí aj množstvo duplicitných vyšetrení, ktoré pacienti podstúpia u všeobecného lekára a potom aj špecialistu.
Autor článku: TASR