Unikátny robotický systém da Vinci využívaný vo svetovom zdravotníctve dnes prvýkrát na Slovensku predviedli v Bratislave.
"Robot bol pôvodne skonštruovaný pre potreby americkej armády, aby mohli na diaľku operovať zranených vojakov a neskôr našiel obrovské využitie v civilnej medicíne," uviedol dnes pred novinármi prezident 1. nadácie srdcovej chirurgie Zachráňme srdce Peter Lukáč. Podľa neho sa robot úspešne využíva v cievnej chirurgii, onkológii, gynekológii, urológii a na iných zdravotníckych oddeleniach. "V USA už 70 percent operácií prostaty robia robotom," uviedol príklad Lukáč. Vraj oveľa výhodnejšie je odstránenie nádoru robotom ako neisté ožarovanie alebo operácia žalúdka robotom namiesto drahého stepleru na jedno použitie. "Operačný čipový inštrument robota možno použiť 15- až 20-krát," dodal Lukáč.
Ďalšie výhody použitia robota sú na strane pacienta i chirurga. Lekár môže vykonávať aj niekoľkohodinovú operáciu bez fyzickej únavy, trasenia rúk a stresu. Osemmilimetrovým čidlom sa ľahšie a šetrnejšie dostane do vnútra organizmu ako prstami. Pacientovi zákrok spôsobí menšiu traumu organizmu, menšiu stratu krvi, menšie jazvy s nižším rizikom infekcie, skráti dobu hospitalizácie aj na jednotke intenzívnej starostlivosti, rýchlejšie uzdravenie a skorší návrat do bežného života.
Vraj jedinou nevýhodou robota je vysoká cena. S DPH stojí asi 100 miliónov Sk (3,086.610 eur). Na ich získanie vznikla spomínaná nadácia a Spoločnosť robotickej chirurgie, ktorá vyvíja maximálne úsilie, aby robot da Vinci mali aj slovenskí pacienti. Spoločnosť chce spolupracovať s lekármi, inštitúciami, fyzickými i právnickými osobami, ktorým tento stav nie je ľahostajný a pomôžu rozvoju roboticky asistovanej chirurgie u nás. Podľa jej prezidenta je škoda, že na Slovensku takýto prístroj chýba, pretože ich majú mnohé krajiny. Vo svete ich je vyše 810, z toho v Európe 138. Majú ich napríklad päť v ČR a tri v Rumunsku. Vlani vykonali na celom svete vyše 97.000 úspešných operácií.
Autor článku: TASR