Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dáva do súladu interrupčný zákon s nálezom Ústavného súdu SR. Ten konštatoval, že umelé prerušenie tehotenstva z genetických dôvodov do 24 týždňov jeho trvania musí byť upravené zákonom a nie vyhláškou. Vyplýva to z návrhu novely zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorý je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.
"Budeme protestovať proti takému zneniu, ako ministerstvo predložilo, pretože je ťažko diskriminačné," uviedla pre TASR riaditeľka Centra pre bioetickú reformu Jana Tutková. Myslí si, že návrh diskriminuje človeka v prenatálnom štádiu na základe genetických informácií. Spôsob protestu Tutková zatiaľ prezradiť nechcela. Objasnila, že centrum sa pri prerokovaní novely zákona v parlamente pokúsi urobiť všetko preto, aby znenie zákona bolo čo najlepšie. "Aby sme mohli zachrániť aspoň ďalšie životy, ktoré by boli odsúdené na trest smrti práve preto, že nemajú vhodnú genetickú informáciu," uzavrela.
Plénum Ústavného súdu SR 4. decembra vyhovelo časti návrhu skupiny 31 poslancov vo veci nesúladu interrupčného zákona s Ústavou SR. Plénum ÚS uznalo nesúlad vyhlášky ministerstva zdravotníctva SR z roku 1986 s Ústavou SR, ktorá umožňuje prerušiť tehotenstvo z genetických dôvodov do 24 týždňov jeho trvania. Na základe rozhodnutia ÚS všetky podstatné spoločenské otázky musia byť upravené zákonom. ÚS zdôraznil, že svojím nálezom nespochybňuje genetické dôvody interrupcií.
Autor článku: TASR