Káva a kofeínové nápoje sa neodporúčajú ako súčasť zdravého spôsobu života.
Kofeín je zvlášť nebezpečný pre deti, teenagerov, ľudí trpiacich refluxnou chorobou pažeráka, vredmi žalúdka a dvanástnika, ľudí chorých na srdce a ľudí so zvýšeným krvným tlakom. Ak nepatríte do uvedených rizikových skupín, káva v dávke 2 šálky denne neohrozuje vaše zdravie. Zelený čaj má asi 2 až 5-násobne silnejší antioxidačný účinok ako káva alebo čierny čaj. Ak konzumujete kofeín príležitostne, má silnejší účinok a neohrozuje vás vznikom závislosti.
Ak vaša spotreba kofeínu stúpa, je to príznak rastúcej závislosti a tolerancie. Mali by ste podstúpiť 3-týždňovú detoxikáciu. Potom sa môžete ku káve a k čaju vrátiť – budú mať na vás silnejší účinok a vystačíte s menšími dávkami.
Vždy, keď je to možné, nahraďte kofeín prechádzkou, krátkym strečingom, pohárom studenej vody alebo pomarančového džúsu, vybehnite pár poschodí na iné oddelenie vo firme a pod. Nepite kávu zo zvyku. Vždy, keď sa vás sekretárka na rokovaní, čašník v reštaurácii, partnerka alebo hostiteľ opýtajú, či si dáte kávu, vyberte si radšej zelený čaj alebo čistú vodu. Logika: Keby ste kvalitne spali každý deň 7 – 8 hodín, nepotrebovali by ste žiadny kofeín.
Kofeín a dieťa
Nedávno sa objavili nielen nové nápoje s obsahom kofeínu, ale dokonca priamo v školách automaty na čaj a kávu. Deti sú čoraz častejšie konfrontované s kofeínom v dávkach, aké prijímajú dospelí. Ako to vplýva na ich organizmus? Presne tak ako na organizmus dopelých. Ťažko by sme našli nejaký pozitívny účinok: kofeín – stimulačná droga – zrýchli činnosť srdca, zvýši krvný tlak, naruší priebeh spánku, vyvolá nervozitu a podráždenosť. Kofeín tiež odvodňuje. Takže voda, v ktorej je kofeín rozpustený (káva, čaj, kofeínové nealko) je o niekoľko hodín z tela preč.
Kofeín tiež zhoršuje vstrebávanie vápnika. Prispieva tým k osteoporóze a u detí k narušeniu správneho vývoja kostí a zubov. (Takže nie ja nesiem zodpovednosť za budúcu osteoporózu súčasných detí, ako sa o tom sami a v mojej neprítomnosti presviedčali niektorí moji kolegovia a kolegyne na koferencii o výžive a rakovine koncom roka 2006 v Nitre. K budúcej osteoporóze súčasných detí prispievajú najmä tí, ktorí deti neučia ako jesť zdravo, ktorí ich nechránia pred soľou, cukrom a kofeínom a tí, ktorí – hoci majú potrebné kompetencie – nechajú v školách umiestnené automaty na predaj nápojov s obsahom kofeínu.)
Kofeín však nie je iba v kolových a stimulačných nápojoch, káve či čaji. Je aj v čokoláde a nepomôže jej ani “pohár plný mlieka”. Obsahujú ho aj niektoré lieky, ale tie zodpovedný pediater neodporučí a Vy sami ich predsa nebudete dieťaťu vnucovať. Situáciu ešte komplikuje fakt, že organizmus dieťaťa odbúrava kofeín oveľa pomalšie ako dospelý človek, takže aj menšia dávka kofeínu vyvolá farmakologické účinky a tie budú dlhšie pretrvávať. Občasná konzumácia kofeínu v malej dávke (napr. 100 mL kolového nápoja) dieťaťu bezprostredne neohrozí, ale podporí vznik celoživotného návyku.
A na koniec: aj za poznámky zo školy, že Vaše dieťa je nepozorné, vyrušuje a odmieta akceptovať autoritu učiteľa, môže byť zodpovedný kofeín.
Autor článku: MUDr. Igor Bukovský, PhD.