Novela zákona o ochrane nefajčiarov zatiaľ neráta s obmedzením fajčenia bylinných alebo elektronických cigariet v reštauráciách a baroch. Ako pre TASR uviedol predseda Národného koordinačného výboru na kontrolu tabaku Róbert Ochaba, uvažuje sa nad tým, že by sa spomínaný zákaz týkal všetkých výrobkov určených na fajčenie a nie iba výrobkov, ktoré sú klasifikované ako tabakové.
Odborníci diskusiou reagujú na novinku pre fajčiarov na slovenskom trhu v podobe elektronických cigariet, do ktorých sa vkladajú patróny s nikotínom a aromatickými esenciami, ako aj na dostupnosť bylinných cigariet. "Nie je definované, do akej kategórie tento výrobok spadá," povedal na margo e-cigarety. Pokračoval, že sa vedú polemiky o tom, či je to medicínsky, tabakový alebo iný produkt. Privítal by však, keby novela zákona neobmedzovala iba fajčenie tabakových výrobkov, ale aj fajčenie bylinných a elektronických cigariet, keďže tiež produkujú dym, ktorý by mohol nefajčiarov obťažovať.
"Je to taká úniková cesta ako dopriať fajčiarovi ďalej fajčiť," myslí si o e-cigarete riaditeľka Kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková s tým, že závislosť nepustí. Znižovanie obsahu nikotínu v e-cigarete podľa nej nezaručuje úspech v podobe skoncovania s najrozšírenejším zlozvykom. Vysvetlila, že iba päť percent z ľudí, ktorí sa rozhodnú prestať fajčiť, to dokáže bez pomoci odborníkov alebo iných pomôcok, ako napríklad náplaste.
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica pred časom pre TASR vysvetlil, že inhalovaním nikotínu z elektronických cigariet sa fajčenie stane síce zdravšie, ale závislosti sa človek nezbaví, keďže nikotín je silne návyková látka ako heroín. Objasnil, že nikotín zvyšuje bdelosť a tiež zlepšuje aj koncentráciu. "Ak si ale človek zvykne na jeho pravidelné užívanie, v prípade, že nedostane dávku, upadá do stavu nesústredenia, nepozornosti," konštatoval s tým, že sú to vlastne abstinenčné príznaky. Ako vysvetlila Sedláková, z posledných prieskumov prevalencie fajčenia vyplynulo, že počet fajčiarov poklesol medzi rokom 2004 až 2006 o dve percentá. Podotkla, že až 70 percent fajčiarov prejavuje veľkú vôľu prestať fajčiť a vačšina ľudí pozitívne vníma aj návrh úplného zákazu fajčenia v reštauráciách a baroch. Ten by mal na Slovensku v prípade schválenia novely začať platiť od januára 2009.
Autor článku: TASR