Črevná hnačka či užívanie antibiotík môže byť hlavným dôvodom narušenia črevného prostredia, ktoré môže znížiť výskyt užitočných probiotických baktérií a tým oslabiť schopnosť organizmu brániť sa voči parazitom. "Nepriaznivú situáciu je možné vyvažovať najmä užívaním probiotík," uviedol pre TASR gastroenterológ Ladislav Kužela.
Probiotické baktérie pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi veľkým množstvom najrôznejších baktérií v tráviacom trakte. Pozitívne zmeny črevného prostredia sa môžu podľa Kuželu prejaviť aj zlepšením prejavov vyvolaných na iných miestach ako napríklad afty, či kožné alergie. "Mnohé prospešné vlastnosti probiotík boli zdokumentované klinickými sledovaniami," povedal Kužela. Probiotické baktérie môžu pomôcť pri odstránení akútnej hnačky u detí. "Užívaním probiotík pred a počas cesty do rizikových dovolenkových destinácií sa dosiahol 50-percentný pokles výskytu hnačky cestovateľov a zníženie jej trvania na polovicu u tých, u ktorých došlo k jej rozvoju," spresnil. Konzumácia probiotík obsahujúcich Lactobacillus je spojená aj so znížením výskytu vaginálnej mykózy u pacientok trpiacich opakovanými infekciami, pozitívny účinok majú aj v liečbe opakovaných močových infekcií.
Pôvodne sa probiotiká získavali z mliečnych výrobkov. Nachádzajú sa prirodzene v mlieku a v nepasterizovaných výrobkoch z mlieka ako syry, jogurt, kefír, bryndza či žinčica. V súčasnosti sa však mliečne výrobky pasterizujú, aby neboli zdrojom nákazy. Tým sa v nich usmrtia aj probiotické mikroorganizmy. Preto sa probiotiká pridávajú do mliečnych výrobkov umelo. Kužela odporúča konzumovať najmä potraviny obsahujúce prirodzenú probiotickú kultúru, ako je bryndza, kvasené mliečne výrobky alebo funkčné potraviny. To znamená ovocné šťavy, či keksy s obsahom probiotických kmeňov. Probiotiká by sa nemali užívať súčasne s antibiotikami. "Odporúča sa podanie dve až štyri hodiny po požití antibiotika. Konzumácia probiotika by mala pokračovať ešte najmenej dva týždne po ukončení antibiotickej liečby, aby došlo k celkovej úprave črevnej mikroflóry," vysvetlil Kužela.
Autor článku: TASR