Súčasný vývoj situácie v Európskej zdravotnej poisťovni (EZP) potvrdil podľa ministerstva zdravotníctva ich predchádzajúce vyhlásenia k zákonu o zdravotných poisťovniach (ZP), dohľade nad zdravotnou starostlivosťou z roku 2004. "MZ SR uplynulý rok poukázalo na to, že legislatíva prijatá predchádzajúcou vládou je nastavená v neprospech občana a poskytuje legálne možnosti úzkej skupine ľudí na doslova bezprácne ukrajovanie si z verejných zdrojov," uvádza rezort v stanovisku uverejnenom na svojej internetovej stránke.
Ako ďalej MZ SR uvádza, prijatím reformných zákonov v roku 2004 sa narušil jeden zo základných princípov verejného zdravotného poistenia, a to neziskovosť. Rezort konštatuje, že takto vybrané poistné sa stalo majetkom súkromných poisťovní namiesto toho, aby ho poisťovne iba spravovali za adekvátnu odmenu. "Keďže povinnosť odvádzať príslušné čiastky poistného do systému verejného zdravotného poistenia je v SR uložená zákonom, podnikateľské subjekty majú prakticky zdroj príjmov garantovaný legislatívou. Centrom ich záujmu bol vlastný profit, pričom záujmy poistenca boli v ich rebríčku až na druhom mieste," prízvukuje ministerstvo.
Pripomenulo, že súčasná vláda pripravila zmenu uvedeného zákona, na základe ktorého môžu poisťovne prípadný pozitívny hospodársky výsledok z povinného zdravotného poistenia použiť len na úhradu zdravotnej starostlivosti. "Prax ukázala, že v prípade ZP, ktoré spravujú verejné zdroje, je akciová spoločnosť nevhodnou právnou formou. Najmä u súkromných poisťovní prináša táto právna forma so sebou riziká, ktoré postihujú práve občanov," reaguje ministerstvo. Dodalo, že vzniknutú situáciu budú nepretržite monitorovať. Riešenie otázok ohľadne prevodu poistencov EZP budú komunikovať s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Spoločnosť Medical care holding Ltd., ktorá je jediným akcionárom EZP, doručila v piatok 2. mája ÚDZS oznámenie o zrušení spoločnosti Európska zdravotná poisťovňa, a. s. a jej vstupe do likvidácie. Od roku 1993 sa na základe legislatívy umožnila pluralita vo verejnom zdravotnom poistení. Okrem Národnej poisťovne, ktorá sa neskôr rozdelila na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu a Sociálnu poisťovňu, vznikali postupne Poisťovňa Ministerstva vnútra SR, Vojenská zdravotná poisťovňa, Železničiarska zdravotná poisťovňa, Družstevná zdravotná poisťovňa Perspektíva, Hutnícka zdravotná poisťovňa Sideria, Občianska zdravotná poisťovňa Istota a ďalšie zdravotné poisťovne.
Dynamika vzniku ZP vykonávajúcich verejné zdravotné poistenie na Slovensku bola natoľko razantná, že v období roku 1996 pôsobilo na trhu 12 poisťovní. Na začiatku roku 2005 ich bolo už len 5. V roku 1998 sa Vzájomná životná poisťovňa a Zdravotná poisťovňa Dôvera spojili do Vzájomnej zdravotnej poisťovne Dôvera. K 1. júlu 1999 zanikla Družstevná zdravotná poisťovňa Perspektíva aj Združená zdravotná poisťovňa Sideria-Istota, ktorá vznikla v roku 1998 spojením pôvodne samostatne vzniknutých poisťovní Hutníckej zdravotnej poisťovne Sideria, Občianskej zdravotnej poisťovne Istota. Poisťovňa Ministerstva vnútra SR, Vojenská zdravotná poisťovňa a Železničiarska zdravotná poisťovňa sa zlúčili do jednej s názvom Spoločná zdravotná poisťovňa.
Počas roku 2005 pribudli však ďalšie dve zdravotné poisťovne - UNION - zdravotná poisťovňa a Európska zdravotná poisťovňa. Do konca apríla tohto roku pôsobilo na slovenskom zdravotníckom trhu šesť zdravotných poisťovní - Všeobecná zdravotná poisťovňa, Spoločná zdravotná poisťovňa, Zdravotná poisťovňa DÔVERA, Zdravotná poisťovňa APOLLO, UNION - zdravotná poisťovňa a Európska zdravotná poisťovňa.
Autor článku: TASR