Možno poznáte vo svojom okolí človeka, ktorý aj keď je dobrosrdečný, zazerá na vás, má hrozivo vytreštené oči a veľké opuchnuté viečka. Zmenu výrazu jeho tváre spôsobujú aj silne vyklenuté oči. Na svedomí to má porucha funkcie štítnej žľazy. Ak sa tento proces nezastaví, môže spôsobiť invaliditu až slepotu. Endokrinná orbitopatia, lebo podľa laického popisu o ňu ide, je ochorenie očnice, známe aj pod menom Graves, Basedowova orbitopatia.
Endokrinná orbitopatia je ochorenie, pri ktorom vznikajú škodlivé protilátky, ktoré sa viažu na rôzne tkanivá v tele. Napríklad na štítnu žľazu, na očné svaly, niekedy tukové tkanivo za okom, alebo na dolných končatinách. Preto sa niekedy označuje nesprávne ako ochorenie z poškodenia štítnej žľazy. Endokrinná orbitopatia je však samostatné ochorenie, pri ktorom sa telu škodlivé protilátky ukladajú do očnicového tkaniva – očné svaly a očnicový tuk.
Endokrinná orbitopatia má svoj charakteristický priebeh a možné komplikácie. Človeka s týmto ochorením viac sužuje kozmetický vzhľad, ako samotné zdravotné problémy. A to je práve veľmi zradné. Komplikácie, ktoré pri endokrinnej orbitopatii vznikajú, sú veľmi vážne. Napríklad sú to zelený zákal, dvojité videnie, pocit suchosti oka, poškodenie zraku. V týchto prípadoch len dobrá spolupráca endokrinológa a oftalmológa môže pomôcť pacientovi k zlepšeniu jeho zdravotného stavu.
Medzi klinické príznaky, ktoré svedčia o endokrinnej orbitopatii patrí veľká očná štrbina s presvitaním bielka medzi mihalnicami - typický výraz „vystrašených očí“, vrecovitý opuch hornej aj dolnej mihalnice, ktorý je najvýraznejší ráno a v priebehu dňa ustupuje. K najcharakteristickejším znakom patrí vyklenutie - vytlačenie - oka z očnice. Zriedkavou, ale o to zákernejšou, známkou je poškodenie zrakového nervu na očnom pozadí, ktoré môže skončiť odumretím zrakového nervu s trvalou stratou zraku. Častým príznakom býva aj zvýšený vnútroočný tlak. Ale pri endokrinnej orbitopatii má špecifické postavenie, ktoré vyplýva zo špecifickej patogenézy poškodenia orbitálneho obsahu a označujeme ho ako pseudoglaukóm. Ide o stav, keď pri pohľade priamo je vnútroočný tlak v norme, ale pri pohľade proti smeru očného svalu, postihnutého zápalom, vnútroočný tlak stúpa až nad fyziologickú hodnotu. Ak takýto stav pretrváva, môže dôjsť k závažnému glaukomatóznemu poškodeniu zrakového nervu so stratou videnia.
Možnosti liečby
Pokiaľ má byť liečba pacienta s endokrinnou orbitopatiou úspešná, musíme poznať celý súbor sprievodných chorobných príznakov, frekvenciu ich výskytu, možnosti liečby a rizikové faktory, ktoré napriek správnej liečbe poruchy funkcie štítnej žľazy môžu zhoršovať a spomaľovať priebeh i prognózu ochorenia. Preto treba venovať pozornosť nielen úspešnosti liečby, ale súčasne sledovať výskyt patologických príznakov.
Pri endokrinnej orbitopatii je výrazne zmenený psychický stav pacienta – pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy psychický nepokoj, až nervozita, pri zníženej funkcii štítnej žľazy naopak - zdanlivá apatia. Pacienti s endokrinnou orbitopatiou vyžadujú zvýšené množstvo času na diagnostiku a liečbu v rámci iných oftalmologických ochorení.
Pri liečbe endokrinnej orbitopatie je možné postupovať konzervatívnou liečbou - symptomaticky, lokálne, alebo podávanie liečiv priamo pod oko, alebo vnútrožilovo, poprípade indikovať chirurgickú terapiu. Symptomatická terapia slúži na zlepšenie komfortu videnia a predstavujú ju napríklad vhodné slnečné okuliare, spánok s vyvýšenou hlavou. Cieľom lokálnej terapie je úprava zmien prednej časti oka a mihalníc. Pomáhajú najmä kvalitné umelé slzy vo forme kvapiek, ktoré nahrádzajú nedostatok slzného filmu. Dôležitou súčasťou lokálnej liečby sú aj lieky na rôzne formy zeleného zákalu. Nemenej dôležitá je celková terapia. Zameriava sa najmä na zníženie zápalových prejavov na vonkajších očných svaloch a redukciu retrobulbárneho tuku, ktorý sa v očnici hromadí a vytláča z nej oko. Na obmedzenie zápalu sa používajú glukokortikoidné látky, ktoré sa môžu aplikovať injekčne pod oko, alebo vnútrožilovo. Ďalšou možnosťou je orbitálna radiačná terapia. Ide o ožarovanie očných svalov a očnicového tuku.
Chirurgická terapia sa používa až v prípadoch, keď zlyháva konzervatívna liečba a stav endokrinnej orbitopatie je na zachovanie vitality zrakového nervu neúnosný, prípadne i z kozmetického dôvodu. Jedná sa o špecializované chirurgické zákroky mihalníc, očných svalov, alebo uvoľnenie tlaku v očnici špeciálnou operáciou tzv. dekompresiou očnice.
Autor článku: MUDr. Jozef Čmelo, PhD, MPH